Altın Piyasası Gün İçi Şoku Yaşıyor! Dolar Endeksi Yükseldi, Ons Altın Sert Düştü!

Altın piyasası gün içerisinde büyük bir şok yaşadı. Uzun bir süredir fiyat yükselişi beklenen ons altında bugün sert bir düşüş gerçekleşti. Uzmanlar meydana gelen fiyat gerilemesinin ABD dolar endeksindeki yükselmeden kaynaklandığını bildirdiler.

Altın Piyasası Gün İçi Şoku Yaşıyor! Dolar Endeksi Yükseldi, Ons Altın Sert Düştü!
ABD doları son haftalarda çok ciddi bir yükseliş ivmesi yakaladı. Dolar endeksinin yükselmesiyle dolar tüm dünyadaki para birimleri karşısında değer kazanmaya başladı. Bugün ise dolar endeksinde yükselişler yine devam etti. Endeks 93.19 seviyesine kadar çıktı. Doların değer kazanması ons altın üzerinde çok ciddi bir baskı meydana getirdi.

DOLARDAN ALTIN PİYASASINA DARBE

ABD Başkanı Joe Biden, Hazine gelirlerini arttırarak altyapı harcamalarını yükseltmeye dair planını duyurunca dolar bundan pozitif olarak etkilendi. Yükselişte olan endeks bu haberle yükseliş hızını arttırdı. Altın piyasasına ise doların yükselişi darbe olarak yansıdı.

Dolar endeksinin kasım ayından itibaren en yüksek seviyeye ulaşması dünya finans piyasalarına çok büyük hareketlilik getirdi. Özellikle altın piyasası bu gelişmeden çok olumsuz etkilendi. Doların güçlenmesi ile altından çıkışlar hız kazanınca bu çıkışlar direkt olarak fiyatlara yansımaya başladı. Talep azalışı ve çıkışların hızlanması altın piyasasındaki dengeyi alt üst etti. Bu nedenle bugün gün içerisinde altın fiyatlarında ciddi boyutlarda gerileme meydana geldi.

ONS ALTIN ŞOKU YAŞADI!

Ons altın bugün 1.712 dolardan güne başladı. Gün içerisinde en fazla 1.714 dolar seviyesine kadar çıkabildi. Ancak dolar endeksinin yükselişinin oluşturduğu baskı ile ons altın bir anda 1.686 dolar seviyesine kadar geriledi. Bu gerileme dünyada büyük bir şok etkisi yarattı. Altın fiyatlarında tüm denge alt üst olurken ons altın düşmüş olduğu girdap içerisinde debelenmeye devam ediyor. Şu anda ons altın 1.689 dolardan işlem görmeye devam ediyor.GRAM ALTIN DÜŞÜŞTEN ETKİLENMEDİ

Ons altının düşüşü ile gözler gram altının üzerine çevrildi. Ancak gram altın fiyatından dolar kurundan alınan destekten dolayı ciddi bir gerileme meydana gelmedi. Şu anda gram altın 454 TL'den işlem görmeye devam ediyor. Gram altının düşüş hareketine başlaması için ons altından ziyade dolar kurunda bir gerileme gerçekleşmesi gerekiyor. Bu şartlar şu ana kadar oluşmadığı için gram altının fiyatında bir hareketlenme olmadı.

Emlak365.com
Yorumlar (0)