Altın Piyasası İçin Felaket Dönemi! 40 Yıl Aradan Sonra Bir İlk Gerçekleşiyor!

Altın piyasası 2021 yılında tarihin en kötü başlangıçlarından birisini yaptı. Altın fiyatlarında yükseliş beklenirken 1982 yılından sonra en kötü ilk çeyrek dönemini kapatma yolunda ilerleyen altın piyasası bir türlü çıkış performansı yakalayamıyor.

Altın Piyasası İçin Felaket Dönemi! 40 Yıl Aradan Sonra Bir İlk Gerçekleşiyor!
2021 yılı altın piyasası için beklentilere ters bir şekilde başladı ve aynı biçimde de ilerliyor. Analistler uzun bir süre ABD'de 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin devreye girmesiyle altın fiyatlarının hızlı bir şekilde yükseleceğini beklediler. Ancak bu paketin uygulamaya sokulması altın piyasası üzerinde çok da pozitif etki yapmadı. Bunun üzerine doların güçlenmesi ve ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin yükselmesi ile altın fiyatlarında çok önemli gerilemeler gerçekleşti.

Ekonomik gelişmeler ışığında farklı şartlarda fiyatlanan altın piyasası 1982 yılından beri en kötü yıl başlangıç performanslarından birisini gösterdi. Şu anda da altın fiyatlarında yatay bir seyir takip ediliyor. Ons altında dün meydana gelen çöküş daha sakin bir şekilde sürüyor.

40 YIL SONRA BİR İLK!

2016 yılından itibaren en kötü çeyreklik performansı ile ilk çeyreği kapatmaya hazırlanan altın piyasası aradan geçen 9 çeyreklik dönemden sonra ilk defa kayıpla kapatacak. 1982 yılında ilk çeyreği altın piyasası yüzde 19,5 kayıpla kapatmıştı. 2021 yılının ilk çeyreğindeki kayıp ise şu andaki verilerle yüzde 11,3 oldu. 40 yıl aradan sonra en kötü ilk çeyrek performansını gösteren altın piyasası yatırımcılarının da tüm umutlarını kırdı.

GÖZLER ABD'YE ÇEVRİLDİ

Altın piyasasında şu anda tüm gözler ABD Başkanı Joe Biden'ın alt yapı harcama planına çevrildi. Biden federal fonların iklim değişikliği ve sağlık gibi alanlara yöneleceği 2022 bütçesi hakkında da bilgi verecek. Bu şekilde ABD federal fonlarının harcama planlarının ilk ayrıntıları da duyurulmuş olacak. Altın piyasası ise bu açıklamaların enflasyonist bir baskı yaratıp yaratmayacağını beklemeye başladı. Enflasyonist bir baskı ortaya çıkarsa altın piyasasına yönelmenin başlaması umuluyor.

ONS ALTIN 2021 PERFORMANSI

Ons altın 2021'in ilk iki ayını kayıpla kapattı. Mart ayı verilerine göre de bu kayıplar şu anda devam ediyor. Bu hafta başında ons altın 1.730 dolar seviyesini görürken şu anda 1,685 dolardan fiyatlanmaya devam ediyor.

GRAM ALTIN 2021 PERFORMANSI

2021'in ilk döneminde dolar kuru karşısında güçlü bir performans gösteren Türk lirasının etkisi ile gram altın 400 TL'nin aşağısına kadar gerilemişti. Ancak son haftalarda dolar kurundaki yükselişler nedeniyle gram altın neredeyse 2021 yılbaşı seviyelerine ulaştı. Gram altın şu anda 451 TL'den işlem görüyor.

Emlak365.com
Yorumlar (0)