Altın Piyasası Uçuşa Geçti! Üç Ayrı Uzman İsimden Altın Fiyatı Tahminleri!

Altın fiyatları geçtiğimiz haftadan itibaren hızlı bir şekilde yükselmeye başladı. Peki altın fiyatları neden yükseliyor? Uzmanlar bu soruya cevap vererek altın fiyatlarındaki yükselişlere ışık tuttular.

Altın Piyasası Uçuşa Geçti! Üç Ayrı Uzman İsimden Altın Fiyatı Tahminleri!

Altın piyasası geçtiğimiz Kasım ayında en parlak dönemini yaşamış ve ardından fiyatlarda gerilemeler başlamıştı. Düşüş trendi altın piyasasında aylarca devam etmiş ve yükselişin başlayacağına dair planlamalar sürekli ertelenmek zorunda kalmıştı. Mayıs ayı ile beraber altın fiyatlarında yükseliş trendi sert bir şekilde kendisini göstermeye başladı. Peki altın fiyatları neden yükseldi? Altın fiyatlarındaki sert artışın gerekçesi ne? Altın fiyatları yükselmeye devam eder mi? Uzman isimler buna yanıt verdiler.

GRAM ALTIN FİYATI YÜKSELİR Mİ?

Gedik Yatırım Yatırım Danışmanı Eda Karadağ bir açıklamada bulunarak, “Kasım 2020'de 540 TL'ye kadar yükselen gram altın bugünlerde 500 TL'ye çıkma çabası ortaya koyuyor. Ons altının yükselişi gram altının 500 TL üzerine çıkmasına detsek verebilir. Kısa vadede ise sınırlı geri çekilmeler ile karşılaşabiliriz. Ons altın yükselişini sürdürdükçe gram altın da yükselmeye devam edecektir. Ancak gram altının yükseliş hızı ons altın ile doğru orantılı olacak diyemeyiz. Dolar kurundaki inişli çıkışlı grafikgram altının yükseliş hızını biraz dengeleyecektir.” dedi.

DOLAR KURU ALTIN FİYATLARINI NASIL ETKİLER?

Stratejist Rıdvan Baştürk ise altın fiyatları hakkında, “Gram altında son 3 aylık süreçte yüzde 19 gibi bir değer kaznaımı oldu. Bu üç aylık süreçte dolar kuru yüzde 12 yükselirken ons altın da yüzde 6 arttı. Bu iki unsurun yükselmesi gram altın üzerinde pozitif etki yaptı. Gram altın konusunda dolar kuru üzerine eğilmemiz gerekir. Merkez Bankası'nın sıkı para politikasından vazgeçeceğine dair sinyaller kur üzerinde baskı meydana getiriyor. Bu da dola rkurunda yükseliş hareketlerine gerekçe olabilir. Kurda 8,50 TL seviyesi direnç olarak izlenmelidir. Bu eşik geçilirse gram altın çok sert bir şekilde yükselebilir.” ifadelerini kullandı.

ALTIN FİYATLARINDA YENİ TAHMİNLER

Ekonomist Cüney Paksoy da bir altın yorumu yaparak, “Ons altın ve dolar kuru hareketlerine bağlı olarak gram altında 480 – 500 TL seviyesinde hareketlilik meydana gelirse kısa ve orta vadede altının gramında 525 TL – 550 TL seviyesini konuşmaya başlarız. Ons altında ise 1.875 dolar seviyesi önemli bu seviyenin aşılması ile ons altının 1.970 dolara doğru yol almasını takip edebiliriz.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)