Altın Piyasası Uzmanı Fiyat Verip Kısa Vadede Ons Altın Tahmini Yaptı!

Altın piyasasında karışık seyir devam ederken fiyatlara yönelik çok önemli bir değerlendirme geldi Saxo banka Emtia Stratejisti Ole Hansen altın fiyatlarına dair beklentilerini açıkladı.

Altın Piyasası Uzmanı Fiyat Verip Kısa Vadede Ons Altın Tahmini Yaptı!
Tüm dünyada altın piyasasına dair oluşan yükseliş beklentisinin henüz istenilen seviyede gerçekleşememesi endişe ile takip edilirken yaşanan veri akışı ile ons altın bugün yükselişe geçti. Yakın zamanda ons altın 1.680 dolar seviyelerini görecek kadar değer kaybederken tırmanışa başlayan ons altın şu anda 1.756 dolardan işlem görmeye devam ediyor. Gerçekleşen bu yükselişin ilerisinin olup olmayacağına dair yaşanan merak üzerine altın piyasasında söz sahibi olan isimlerin değerlendirmeleri ön plana çıkmaya başladı.

KISA VE UZUN VADE ALTIN FİYATI BEKLENTİSİ

Saxo Banka Emtia Stratejisti Ole Hansen daha önce yapmış olduğu değerlendirmelerde altın piyasasındaki durağanlığı doğru tahmin ederek dikkat çekmişti. Yeni bir değerlendirmede bulunan Ole Hansen kısa ve uzun vadede ons altına dair beklentilerini ifade eden analizini paylaştı.

ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerindeki olumlu fiyatlardan negatif etkilenen altın piyasası Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) tarafından yapılan son ekonomik değerlendirme açıklamasından destek buldu. Bu açıklamaların ardından bugün yükseliş kaydeden ons altın için kısa vadeli fiyatlamalara odaklanıldı.

ALTIN FİYATLARI YÜKSELİR Mİ?

Altın piyasasını değerlendiren Saxo Banka Emtia Stratejisti Ole Hansen, “Dolar tarafında son aylarda güçlü bir görünümü takip ediyoruz. Dolar endeksi uzun bir süredir lede edemediği kadar güç kazandı. Dolardaki bu güçlü duruş devam ettikçe emtia piyasalarında ve dolayısıyla altın piyasalarında doyurucu bir yükseliş hareketini beklemek mümkün değil. Buna çok dikkat etmek ve ona göre yatırım planlaması yapmak gerekir.” dedi.

ONS ALTIN NE KADAR OLUR?

Değerlendirmesini sürdüren Saxo Banka Emtia Stratejisti Ole Hansen, “2021'in il çeyreğinde altın ve gümüş en kötü performans gösteren emtialar olarak karşımıza çıktı. Hem altın hem de gümüş 2020 yılında yatırımcısına büyük kazançlar sağlamıştı. Ancak bunu 2021'e taşıyamadılar. Çünkü dolar endeksi çıkarken ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri de yükseldi. Dolayısıyla altın piyasasına olması beklenen girişler gerçekleşmemesinin yanında bir de çıkışlar meydana geldi. Ancak son dönemlerde bir dengelenme görüyoruz. Ben uzun vadede altın fiyatlarının yükseleceğini düşünüyorum. Kısa vadede ise 1.765 dolar seviyesi kırılabilirse yukarı yönlü sert bir yükseliş gerçekleşecektir. Şu anda bu seviyeye çok yakın bir hareketlenme takip ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Not: Haberimizde yer alan değerlendirmeler ilgili uzman isme aittir. Altın piyasasına dair yorumlara haberimizde yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmıştır. Sitemizde hiçbir haberimizde yatırım tavsiyesi verilmediği gibi bu haberde de yatırım tavsiyesi verilmemiştir.
Yorumlar (0)