Altın Piyasasına Dolar Darbesi Hesapları Değiştirdi! Yatırım Şirketlerinden Altın Fiyatı Analizleri!

Altın fiyatlarında meydana gelen sert düşüşün ardından herkes fiyatların nereye doğru kırılacağını merak etmeye başladı. Türkiye'nin önce gelen yatırım şirketleri altın fiyatları hakkında yeni analizlerini yayınladılar. Altın fiyatları yükselir mi, düşer mi?

Altın Piyasasına Dolar Darbesi Hesapları Değiştirdi! Yatırım Şirketlerinden Altın Fiyatı Analizleri!

Altın piyasası bir süredir meydana gelen fiyat artışları ile çok güçlü bir yatırım aracı haline gelmişti. Ancak altın fiyatlarında bugün bir gerileme yaşandı. ABD'de istihdam verilerine dair rakamlar beklentilerin üzerinde gelince dolar endeksinde yükselme kaydedildi. Bu yükseliş dolara güç kazandırırken altından çıkışları da hızlandırdı. 

ALTIN PİYASASI HAREKETLENDİ

Büyük yatırımcıların altından çıkarak dolara geçip tahvil faizlerine yönelmesi ile ons altında 1.872 dolar seviyesine kadar geri çekilme meydana geldi. Bu geri çekilme hareketinin bir sonraki adımının ne olacağı ise merak konusu oluyor. Altgın yatırımı yapan veya altın satın almak isteyenler altın fiyatlarının yükselip yükselmeyeceğini öğrenmek istiyorlar. Türkiye'nin ünlü yatırım şirketlerinden ise akşam saatlerinde altın piyasası hakkında yeni analizler geldi. 

ALTIN FİYATLARI YÜKSELİR Mİ, DÜŞER Mİ?

Dinamik Menkul tarafından yapılan altın piyasası analizinde, “ABD'den gelen veri akışlarının etkisi ile sert düşen altın  1.872 destek seviyesini test etti. Bu seviyede kalıcılık sağlanması durumunda altının toparlanma eğilimine girebileceğini düşünüyoruz. Böyle bir durumda ilk direnç seviyesi ons altın için 1.904 dolar olacaktır. Ancak bu senaryo gerçekleşmez ve aksi olursa 1.854 dolar naktasını takip edeceğiz.” ifadelerine yer verildi. 

IKON Menkul'ün yayınladığı altın analizinde ise, “ABD'de bugün açıklanan tarım dışı istihdam trakamlarının beklenin üzerinde çıkması ile Ons altında düşüş çok hızlı bir şekilde gerçekleşti. Ons altın 1.876 destek bandının aşağısına geriledi. Düşüşün devam etmesi durumunda 1.862 dolar seviyesi takip edilmelidir. Yukarı yönlü hareketlerde ise ons altın için hedef direnç bölgesi 10 günlük haqreketli ortalamaya karşılık gelen 1.895 dolar bandıdır.” yorumları yapıldı. 

Altın fiyatları hakkında ekonomistler bir süredir yükseliş yorumları yapıyorlardı. Ancak bugün ABD kaynaklı veri akışı tüm hesapları değiştirdi. Yarın haftanın son işlem gününde altın piyasasının asıl yönü netlik kazanacak. Dolar endeksinin güçlü kalması halinde altın fiyatlarında gerileme olması bekleniyor.

Not: Haberimizde yer alan veriler tamamen bilgilendirme amacıyla kullanılmıştır. Buradan hareketle yatırım kararı alınmamalıdır. Haberimizde yatırım tavsiyesi verilmemektedir.

Yorumlar (0)