Altın Piyasasında Esen Rüzgar Değişti! Dev Kuruluşlar Altın Fiyatı Tahminlerini Revize Ettiler

ABD dolarında meydana güçlenme ve reel getirilerdeki artışlar altın fiyatları lehine yaşanan gelişmeleri durdurdu. Altın fiyatları 2020'de kırılan rekorun yüzde 15 aşağısında yer almaya devam ediyor. Peki uzmanlar altın fiyatlarının yükselişine dair ne diyorlar? En son altın yorumları ve tahminleri nelerdir?

Altın Piyasasında Esen Rüzgar Değişti! Dev Kuruluşlar Altın Fiyatı Tahminlerini Revize Ettiler
Altın piyasası üzerine son dönemlerde büyük bir beklenti meydana geldi. Altın fiyatlarının ABD'de devreye sokulan 1,9 milyar dolarlık teşvik paketinin etkisiyle ciddi anlamda yükseleceği tahminleri yapılıyordu. Ancak piyasa gerçekleşmesi bu şekilde olmadı. Altın fiyatlarında beklenen yükseliş trendi başlamadı. Yükseliş hareketi çok sınırlı bir düzeyde kaldı. Uluslararası spot piyasalarda ons altının fiyatı 1.725 dolar ile 1.745 dolar arasında sıkıştı.

ALTIN FİYATLARI YÜKSELİR Mİ DÜŞER Mİ?

Avrupa'da artan koronavirüs vaka sayıları ekonomik toparlanmanın hızına dair büyük bir endişe yaratarak altın hanesine talep olarak yansıdı. Ancak ABD dolarındaki güçlenme altın fiyatlarındaki yükselişi sınırlı kıldı. Uzmanlar tüm bu etkiler nedeniyle 1.720-1.750 dolar arasında bir ons altın göreceklerini ifade etmeye devam ediyorlar. Uzun vadeli altın tahminlerinde ise analistler arasında ciddi bir farklılık ortaya çıktı. Uzmanların bir kısmı altının baskı altında kalacağı ve fiyat yükselişlerinin sözkonusu olmayacağını savunuyorlar. Diğer bir kısım ise enflasyonist ekonomik ortamın altının yükselişini hızlandıracağını iddia ediyorlar.ONS ALTIN TEKNİK ANALİZİ

Altın hakkında yapılan teknik analizlere göre 1.745 dolar ile 1.725 dolar arasında sıkışan altının 1.720 dolara ve aşağısına geri çekilmesinin mümkün olabileceği ifade edildi. Aşağı veya yukarı yönlü belirgin bir hareketi olmayan altın uzmanlara göre 1.765 dolara erişebilirse 1.780 doları deneyebileceğinin altı çizildi.

DEUTSCHE BANK 12 AYLIK ONS ALTIN TAHMİNİ

Deutsche Bank tarafından yapılan son altın değerlendirmesine göre değerli metalde ciddi bir toparlanma hareketi öngörülmüyor. Güçlü ABD dolarının ve reel getirilerin artmasının güvenli liman vazifesi göre altına ihtiyaç bırakmadığı belirtilerek sarı metal lehine rüzgarların artık dindiği bildirildi. Yatırımcıların da altına olan iştahının azalması ile altın fiyatları ciddi yükseliş ihtimallerini kaybetti. Deutsche Bank tarafından 12 aylık altın fiyatı tahmini de revize edildi. Bankaya göre ons altın bu yıl 1.500 dolara kadar gerileyebilecek ve Mart 2022'de ise 1.850 dolar seviyesine çıkacak.

DEGUSSA ONS ALTIN TAHMİNİ 2021 MART

Degussa tarafından yapılan altın piyasası fiyat değerlendirmesi analizine göre altın fiyatlarına yönelik uzun vadede iyimser görünümün korunduğu bildirildi. Merkez bankalarının kriz modundan kolay ve hızlı bir şekilde çıkamayacaklarını söyleyen değerli metal analiz ve işlem şirketi Degussa enflasyonist ortamın altın fiyatlarını yükseltici bir etki yapacağını savundu. Kuruluşa göre ons altın 2021 yılı içerisinde 2.200 doların üzerini gördükten sonra 2.046 dolar seviyesinde yılı kapatacak.

ANZ ONS ALTIN TAHMİNİ NEDİR?

Bir diğer önemli kuruluş olan ANZ de altın fiyatlarına air değerlendirmelerde bulundu. ANZ'nin tecrübeli stratejistleri altın fiyatlarının yükselişi için gerekli tüm ekonomik ortamın oluştuğunun altını çizdiler. Fiziki altın taleplerinin de arttığı vurgulanan değerlendirmede ons altının 2021 yılı içerisinde 2.100 doların üzerine çıkacağı belirtildi.

Not: Haberimizde geçen altın fiyatlarına dair değerlendirmeler ilgili kuruluşların açıklamalarıdır. Bu açıklamalar bilgilendirme amaçlı olarak verilmiştir. Bundan dolayı yatırım tavsiyesinde bulunulmamıştır. Haberde yer alan değerlendirmelerden yola çıkarak yatırım yapılmamalıdır.

Emlak365.com
Yorumlar (0)