Altın Piyasasını Karıştıran FED Tutanakları Sonrası Ons ve Gram Altın Ne Kadar Oldu?

Son dönemlerin en dikkat çeken yatırım araçlarından olan altın piyasasında büyük bir hareketlilik yaşanmaya devam ediyor. Altın fiyatları inişli çıkışlı bir grafik sergilemeyi sürdürüyor. Ons altın ve gram altın ne kadar oldu? Altın fiyatları yükselir mi?

Altın Piyasasını Karıştıran FED Tutanakları Sonrası Ons ve Gram Altın Ne Kadar Oldu?

Altın piyasası tüm dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Son dönemlerde yükselişlerle gündem olan altında inişli çıkışlı bir performans gösterilmeye yeniden başlandı. Yatırımcılar altın fiyatlarını anlık olarak takip ederken piyasanın varacağı noktalara dair bilgi sahibi olabilmek için de veri akışlarını büyük bir ilgiyle izliyorlar.

FED TUTANAKLARI ALTIN PİYASASINI KARIŞTIRDI

Altın fiyatları ABD ekonomisinde yaşanan son dakika gelişmeleri ile doğrudan bağlantılı olduğu biliniyor. ABD Merkez Bankası (FED) tutunakları öncesinde altın piyasası kazançlarını arttırmayı devam ettirdi. Hatta ons altın 1.890 dolar seviyesine doğru güçlü hareket gösterdi. Ancak FED tutanaklarının açıklanması altın piyasasında olumsuz etki yaptı.

ONS ALTIN NE KADAR OLDU

FED tutanakları öncesinde 1.890 doları zorlaya ons altın bu tutanakların açıklanmasıyla bir anda 1.860'lı dolarlara düştü. Ekonominin güçleneceğine dair izlenimler piyasalarda olumlu etki yapıp risk iştahını azaltınca altın fiyatlarında da gerileme meydana geldi. Ancak kısa bir süre içerisinde toparlanma gösteren ons altın yeniden 1.880 dolar sınırına dayandı. Şu anda ons altın 1.870 dolardan işlem görmeye devam ediyor.

GRAM ALTIN NE KADAR OLDU?

Altının gramında ise onsuna göre daha farklı bir görüntü ortaya çıktı. Gram altının fiyatlamasına direkt etki eden iki unsur bulunuyor. Bunlar da ons altın ve dolar kuru oluyor. Ons altında inişli çıkışlı bir performans ortaya konulurken dolar kurunda ise yükselişler hakim olmaya başladı. Dolar kurunun yükseliş trendinden yararlanan gram altın şu anda 505 TL'den işlem görüyor. Ons altının yeniden istikrarlı bir yükseliş hareketi gerçekleştirmesi durumunda gram altının 510 TL seviyesine doğru hareketinin beklenebileceği yatırım şirketleri tarafından açıklandı.

Yorumlar (0)