Altın Piyasasının Baskılanması Gram Altının Fiyatına Nasıl Etki Yaptı?

Altının gram ve ons fiyatında karışık seyir devam ediyor. Ons altın ve gram altın ne kadar oldu? Altın piyasası günlük görünümünde dikkat edilmesi gereken detaylar nelerdir?

Altın Piyasasının Baskılanması Gram Altının Fiyatına Nasıl Etki Yaptı?

19 Mayıs resmi tatilinin ardından Türkiye'de piyasalar bugün yeniden açıldı. ABD'de yayımlanan Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 27-28 Nisan toplantısına dair tutanaklar varlık alımlarının azaltılmasına dair tartışmaların başladığını net bir şekilde ortaya koydu. Buna karşın Çin'in kripto paraları bir ödeme yöntemi olarak yasaklaması da yatırımcıların riskli varlıklardan kaçış sürecini hızlandırdı. Bundan dolayı güvenli limanlara olan eğitim oldukça arttı. Her dönemin güvenli limanı olan altın bu görünümden de pozitif olarak faydalandı.

GRAM ALTIN KAÇ TL OLDU?

Yaşanan bu ekonomik gelişmelerin neticesinde dolar kurunun da artışı ile gram altın fiyatı dün 510 TL'yi aşmıştı. Bu şekilde 9 Kasım 2020 tarihinden itibaren gram altın ne yüksek seviyesine ulaşmış oldu. Altının gram fiyatı bugün ise dolar kurundaki gerilemelerin ardından düşüş ile karşı karşıya kaldı. Şu anda gram altın 504 TL'den işlem görmeye devam ediyor.

ONS ALTIN GÜNLÜK ANALİZ

Ons altın dün gün içinde 1.890 dolar seviyesine kadar yükselse de bu noktada kalıcı olmadı. FED tutanaklarının etkisi ile sert düşen ons altın 1.869 dolar seviyesine kadar düştü. Şu anda ise ons altın Uluslararası piyasalarda 1.873 dolardan işlem görmeye devam ediyor.

Analistlere ons altının neden baskılandığına dair bir değerlendirme yaptılar. Buna göre FED'in enflasyonist baskılarla faiz artırımını öne çekeceği beklentisi altın fiyatlarında bir baskı hareketinin yaşanmasına neden oldu. Buna karşın riskli varlıklardan kaçışın da altın fiyatlarını desteklediği belirtildi. Bu şekilde hem baskı hem de destek gören altın karşışık bir fiyatlama ile günlük işleyişine devam ediyor.

Analistlere göre ons altının teknik açıdan 1.875 dolar direnci büyük bir önem arz ediyor. Bu seviyenin üzerinde kalıcı olunması halinde ons altının yeniden 1.890 dolar direncini kırmak için hareket edebileceği bildirildi. Aşağı yönlü fiyatlamada ise 1.855 doların destek seviyesi olduğu ifade edildi.

Yorumlar (0)