Altında Faiz Hareketi! Düşecek Mi, Çıkacak Mı? Uzmanı Grafikle Yorumladı

Altın fiyatları yeni haftaya baskılı başladı.

Altında Faiz Hareketi! Düşecek Mi, Çıkacak Mı? Uzmanı Grafikle Yorumladı
Altın fiyatları yeni haftaya baskılı başladı. Düşme eğilimi gösteren altın fiyatlarının önümüzdeki günlerde nasıl bir seyir izleyeceği ile yatırımcısı tarafından yakından takip ediliyor. Altın fiyatlarının yükselme direnç noktaları ile düşme döneminde izlenecek destek noktalarına ilişkin uzman yorumu geldi.

ÜNLÜ EKONOMİST ALTIN FİYATLARINI YORUMLARI

Uzmanlar geçmiş dönem değerlendirmelerinde altının önümüzdeki günlerde yükselme eğilimi gösterebileceğini ifade etmişti. Yeni haftanın ilk işlem gününe yükselme eğilimi ile başlayan altın fiyatlarında gram altın gün içinde 422 TL seviyesine kadar çıktı. Ancak daha sonra gelen haberler ve yaşanan gelişmeler sonucunda altın fiyatları değer kaybı yaşadı. Günü 420 TL tamamlayan altın gece saatlerinde ise 419 TL bandında yer alıyor. Altın fiyatlarının baskılanmasına ilişkin ise Ekonomist ve Para Piyasaları Uzmanı Tunç Şatıroğlu açıklamalarda bulundu.

ABD 10 Yıllık Tahvil Faizleri Yükseldi

Altın fiyatlarında yaşanan baskılanmanın en önemli nedeni ABD kaynaklı gelişmeler oldu. Geçtiğimiz haftalarda yükselen 10 yıllık faizler ons altının çakılmasına neden olmuştu. İhale haberleri ile gerileyen faiz oranları yeni haftada yeniden sert yükseldi. O dönemde 1.52 bandında olan 10 yıllık tahvil faizleri yeniden 1.60 bandına kadar çıktı. ABD 10 yıllık faizlerinin artması dolar kurunun yükselmesine, altın fiyatlarının baskılanmasına neden oldu.

Ekonomist Tunç Şatıroğlu, ABD kaynaklı gelişmelerin ardından altın fiyatlarında beklenen değişime dair değerlendirmelerde bulundu. Gümüş fiyatlarını da ele Şatıroğlu kısa vadede altın ve gümüş adına şu ifadeleri kullandı.

"ABD 10 yıllık faizlerindeki artış 1,64'ü zorluyor. Hareketin devamı başta TL olmak üzere gelişmekte olan ülkelerin paraları üzerinde baskı yaratıyor, kurun artmasına neden oluyor. Ancak altın gümüş tarafında artık bu artışların etkisinin azaldığını görüyoruz. Grafikte 8 saatlik Kaufman ortalaması üzerinde yükselişini sürdürdüğünü görüyoruz. 1,53'ün altına gelmeden yükseliş trendi bozulmuyor. 10 yıllıklardaki yükseliş altın ve gümüşü zorluyor."

FAİZ ARTIŞLARI SATIŞLARIN GELMESİNE NEDEN OLABİLİR?

ABD 10 yıllık tahvil faiz oranlarının artmaya devam etmesi durumunda ise altında yatırımcılardan satışların gelebilir. Satışların gelmesi altın fiyatlarının düşmesine neden olacak. Tunç Şatıroğlu değerlendirmesinde yükselme grafiğinde ons altında 1720 dolar bandının üzerinde kalınmasının önemli olduğunu ifade ederek bu seviyenin üzerinde kalınması durumunda seyrin devam edeceğini ifade etti.

EDİTÖR NOTU: Altın fiyatlarına ilişkin değerlendirme sadece haber amacıyla paylaşılmıştır. Asla yatırım tavsiyesi içermez.
Yorumlar (0)