Altını, Doları Olanlar Ekonomide Tablo Değişti! İşte Kar Kazanç Oranları

Haftalık bazda yatırım araçlarının kar zarar oranları belli oldu. Bir haftalık süreç içerisinde altın ve dolar yatırımcısına kazandırırken hisse senetleri de haftayı yükseliş ile tamamladı.

Altını, Doları Olanlar Ekonomide Tablo Değişti! İşte Kar Kazanç Oranları
Ekonomide yaşanan değişim rüzgarları altın ve dolar kurunun seyrini tamamen değiştirdi. Uzun süredir belli bir seviyede giden dolar kuru mart ortasında gelen hamle tamamen farklı bir yol izlemeye başlarken dolar kurunun artması altın fiyatlarının yükselmesini destekledi.

Yatırım araçlarında yaşanan bu değişim sonrası ise birikimi olanlar, altın veya dolar yatırımı yapanların kazanç tutarları da yenilenmiş oldu. Bu kapsamda oluşan son durumu ve tüm ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz. İşte bir haftalık süreçte kazandıran yatırım araçları.

DOLAR KURU KAZANDIRMAYA DEVAM EDİYOR

Bir haftalık süre zarfında dolar kuru kazandırmaya devam ediyor. Haftanın son günlerinde yönünü aşağı doğru çevirmiş olsa da dolar kuru haftalık bazda artış yakaladı.

Merkez Bankası görev değişikliği sonrasında artış gösteren bir dönem 8.50 TL sınırına yaklaşan dolar kuru haftanın son işlem gününde 8.10 TL bandında yer aldı. Dolar kuru haftayı da yüzde 1,67 değer kazanarak 8,14 TL'den tamamladı. Bu süreçte değer kazanan bir diğer yatırım aracı da Euro oldu. Vatandaşların sevdiği yatırım araçlarından olan Euro yüzde 1,23 artarak 9,57 TL'den haftayı tamamlamış oldu.Enflasyon Oranları Açıklanacak

Dolar kuru yeni haftanın ilk işlem gününde ise enflasyon rakamlarını izleyecek. Enflasyon oranlarının beklenenden yüksek çıkması dolar kurunda artışa neden olabilir.

ALTIN DA KAZANDIRDI

Bir haftalık süreç içerisinde kazandıran yatırım araçlarından birisi de altın oldu. Altın mart ayının son birkaç günü ile nisan ayının ilk iki günü sonunda yükseldi.

Kapalıçarşı'da işlem gören 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu hafta yüzde 1,68 oranında artış gösterdi. Gram altın haftau 453 TL'den tamamladı. Cumhuriyet altınının satış fiyatı da bir haftalık süreç içerisinde yüzde 1.66 oranında yükseldi. Cumhuriyet altını 3 bin 6 TL seviyesinde yer alıyor.723 TL'den 734 TL'ye

Çeyrek altın birikimi yapanlar bu hafta kazandılar. Geçtiğimiz hafta içerisinde yaşanan sert yükselme sonunda 723 TL'ye kadar çıkan çeyrek altın bu hafta da yükselişini sürdürdü ve 734 TL'ye ulaştı.

BIST 100 ENDEKSİ VE HİSSE SENETLERİ

Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 3,48 oranında değer kazandılar.

Mart ayının son günleri ve Nisan ayının ilk günlerini kapsayan hafta içerisinde BIST 100 endeksi en düşük nokta olarak 1.371,43, puanı gördü. Hafta içerisinde zirve noktası olarak 1.438,88 puana çıkan BIST 100 endeksi haftayı da 1.430,19 puandan tamamladı.
Yorumlar (0)