Altını Olanlar, Borçlular, Evlenecekler! Altın Ucuzladı, Ne Zaman Yükselecek?

Altın fiyatları son dönemlerin en düşük seviyesinde yer alıyor.

Altını Olanlar, Borçlular, Evlenecekler! Altın Ucuzladı, Ne Zaman Yükselecek?
Altın fiyatları son dönemlerin en düşük seviyesinde yer alıyor. 2020 yılında sert yükselişler yaşayan ve yatırımcısının yüzünü güldüren altın fiyatları bu trendini yılsonuna doğru kaybetti. 2020 yılı sonundan itibarne düşmeye başlayan altın 2021 yılının ilk bir buçuk aylık sürecinde de geri çekildi.

Altını olanlar, altın yatırımı yapanlar, altın üzerinden borçlananlar veya düğün hazırlığında olan vatandaşlar fiyatların bundan sonraki dönemde nasıl şekilleneceğini merak ediyorlar. Uzmanların altın fiyatlarına dair beklentileri ve son değerlendirmeleri sizlerle.

ALTIN FİYATLARI NE ZAMAN YÜKSELECEK?

Gram altın fiyatları gün içerisinde yaşanan değer kaybı ile 399 TL bandına düştü. Pandemi sürecinde yatırımcıların en çok tercih ettiği yatırım araçlarının başında gelen altında fiyatlar çok yükselmişti. O dönem altın alanlar sonradan yaşanan değer kayıpları sonrası fiyatların ne zaman değişeceğini merak ediyorlar. Gram altında fiyatların 400 TL seviyesinin altına inmesinin ardından son 7 ayın en düşük rakamlarına inilmiş oldu. Gram altın en son Temmuz 2020 döneminde 399 TL bandında yer almıştı. O tarihten sonra özellikle yaz aylarında çok yükselen altın yılsonunda yön değiştirdi.

Uzmanlar Altın Fiyatlarına İlişkin Ne Düşünüyorlar?

Ekonomi uzmanları altın fiyatlarına dair değerlendirmelerinde, ABD 10 yıllık tahvil faizleri ve dolar endeksindeki yükselişin altının ons fiyatını baskılamaya devam ettiğini söylediler. Tahvil faizleri ve dolar endeksine ilişkin verilerin paylaşıldığı analizlerde; yükseliş eğilimini üst üste 4'üncü güne taşıyan ABD 10 yıllık tahvil faizleri, son 4 işlem gününde yaklaşık 15 baz puan artarak Şubat 2020'den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 1,32'ye ulaştı. Dolar endeksi ise 90.1 bandından sonra 91 seviyesine çıkmış durumda. Dolar endeksi ve tahvil faiz artışlarının ons altın fiyatlarının yukarı yönlü hareketini baskıladığını vurgulayan ekonomistler, artan dolar talebine değineren dolar endeksinde yukarı yönlü harekete neden olduğunu vurguladılar.

Ekonomi uzmanları altın fiyatlarının bundan sonraki süreçte ne yapacağına ilişkin değerlendirmelerinde ons altın bazlı açıklamalarda bulundular. Ons altının 1760 dolar bandının altına düşmesi durumunda 1720 dolar seviyesinin izleyeceğini ifade ettiler. Ons altının yukarı yönlü hareketlerinde ise 1850 dolar bandı izlenecek. Bu bandın kırılması durumunda artış eğilimlerinin olabileceği vurgulandı.

EDİTÖR NOTU: Altın fiyatlarında dair değerlendirmeler haber amacıyla paylaşılmıştır. Asla yatırım tavsiyesi içermez.
Yorumlar (0)