AMB'den Tahvil Getirisi Müdahale Sinyali

Avrupa Merkez Bankası, beklenmedik şekilde yükselen tahvil getirileri ile ilgili net olarak ilk defa sözlü yönlendirmede bulundu.

AMB'den Tahvil Getirisi Müdahale Sinyali
Avrupa Merkez Bankası, beklenmedik şekilde yükselen tahvil getirileri ile ilgili net olarak ilk defa sözlü yönlendirmede bulundu. ABD tahvil getirilerindeki yükselişin piyasaların merkezinde yer almaya devam ettiği bugünlerde Avrupa Merkez Bankası Fed’in aksine konu ile ilgili net yönlendirmede bulunmaya başladı. Tahvil getirilerindeki yükseliş tüm bankaların temel gündemi olmakla beraber bugüne kadar konu ile ilgili net bir müdahale açıklaması yapılmamıştı. Haftanın ilk işlem gününde Avustralya Merkez Bankası getirilerle ilgili açıklamada bulunmuştu. Ardından Avrupa Merkez Bankası getirilerin istenmeyen yükselişine dur denmesi gerektiğine yönelik açıklamaları ile dikkatleri üzerine çekti. Birçok merkez bankası için en önemli gündem olan tahvil getirilerindeki yükseliş ile ilgili en net sözlü yönlendirme Avrupa Merkez Bankası’ndan gelmiş oldu.

Avrupa Merkez Bankası üyesi Francois Villeroy de Galhau, bankanın tahvil getirilerindeki yükselişe müdahale etmesi gerektiğini açıkladı. Bankanın tahvil getirilerindeki istenmeyen yükselişe müdahale etmesi ve yükselişi kontrol altına alması gerektiğini belirten Galhau, bu açıklaması ile tahvil getirilerindeki yükseliş ile ilgili en net sinyali vermiş oldu. Galhau açıklamalarında acil tahvil alım programının harekete geçirilmesi gerektiğini ve bu yolla tahvil getirilerindeki yükselişin durdurulması gerektiğini belirtti. Galhau tahvil getirilerinin düşürmek için mevduat faizlerinin indirmek gibi birçok enstrümanı kullanabileceklerini de açıkladı.

Fed Tahvil Getirileri İle İlgili Sinyal Vermekten Kaçınmıştı

Avrupa Merkez Bankası’ndan gelen açıklamadan önce pazartesi günü Fed, tahvil faizleri yükselişi ile ilgili açıklama yapmış ancak net bit sinyal vermekten kaçınmıştı. Dün akşam tahvil ve para piyasaları ile ilgili açıklama yapan Fed üyesi Lael Brainard,  tahvil ve para borsalarının regülatör değerlendirmesine tabi tutulması gerektiğini belirtmişti. Fed tahvil getirileri ile ilgili net sinyal vermekten kaçınsa da analistler Fed’in getirileri kontrol altına alabileceğini açıkladı.

Analistler Fed’in Getiri Eğrisini Kontrol Edebileceğini İddia Ediyor

Bank Of America stratejistleri konu ile ilgili yaptıkları açıklamalarda Fed’in elindeki tahvil vadelerinde değişikliğe giderek tahvil getirilerindeki yükselişi kontrol altına alabileceğini iddia ediyor. Stratejistler Fed’in 80 milyar dolarlık bono satışı yapabileceğini de belirterek getirilerin düşürülmesi ile ilgili öneride bulundu.
Yorumlar (0)