banner136

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası FED Eylül 2020 Faiz Kararını Açıkladı!

Küresel piyasalara yön vermesi özelliği ile sıkı şekilde takip edilen Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) Eylül ayının faiz kararını açıkladı. Piyasaların kilitlendiği karara göre FED son 3 aydır uyguladığı faizlerde değişiklik yapmama kararını Eylül ayında da yineledi.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası FED Eylül 2020 Faiz Kararını Açıkladı!

Dünyada ekonomiye yön veren ülke olarak gösterilen Amerika Birleşik Devletleri'nde Eylül ayının en önemli verisi kamuoyu ile paylaşıldı. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) tarafından Eylül ayı toplantısı yapıldı. Bu toplantının ardından alınan kararla tüm dünyaya ilan edildi. FED tarafından toplantının sonrasında alınan ekonomik kararla açıklandı. Alınan en kritik karara göre FED Haziran, Temmuz ve Ağustos ayında olduğu gibi Eylül ayında da faiz değişikliğine gitmedi.

POWELL FAİZ ARTIRIMI YAPILMAYACAĞINA İŞARET ETMİŞTİ!

Piyasalar FED toplantısı öncesinde kurulun faiz artırımı veya indirimi yönünde bir karar almasını beklemiyordu. Zira FED Başkanı Jerome Powell kısa bir süre önce yaptığı açıklamada faizlerin aynı seviyede tutulacağını ve istihdama faydası olduğu için enflasyonun artışına izin verileceğini ilan etmişti.

Pandemi sürecinde ekonomisi en şiddetli şekilde etkilenen ülke olan Amerika Birleşik Devletleri'nde FED'in Eylül ayı kararları piyasa beklentilerinde olduğu gibi çıktı. Beklenti anketlerinde FED'in faiz arttırımı yapmayacağı baskın şekilde ifade edilmişti.

FED EYLÜL AYINDA FAİZLERİ DEĞİŞTİRMEDİ!

ABD Merkez Bankası FED tarafından gerçekleştirilen Eylül ayı toplantısının ardından yapılan açıklamada faizlerin yüzde 0 ile yüzde 0,25 arasında bırakıldığı ve herhangi bir şekilde faiz müdahalesinde bulunulmadığı ilan edildi. Faiz kararının FED toplantısında oy birliği ile alındığı da üzerine basılarak bildirildi. Öte yandan ABD ekonomisinin toparlanması ve istihdama yönelik pozitif yaklaşımların devam etmesi için uygulanan ekonomik programların devam edeceği de ifade edildi.

Emlak365.com

Yorumlar (0)