Amerika'dan Doların Tansiyonunu Yükseltecek Son Dakika S-400 Açıklaması Geldi!

Türkiye'nin Rusya'dan satın almış olduğu S-400 sistemi için deneme çalışmalarına başlandığı ve hava savunma mekanizmasının kurularak test edildiği iddia edilmişti. Konu hakkında Amerika'dan beklenen ilk açıklama ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman tarafından yapıldı.

Amerika'dan Doların Tansiyonunu Yükseltecek Son Dakika S-400 Açıklaması Geldi!

Amerika ile Türkiye arasında ciddi bir gerilime neden olan S-400 mekanizması için test çalışmalarının başladığı yönündeki haberler bir süredir dondurulan krizin yeniden gündeme gelmesine neden oldu. 

Türkiye'nin S-400 savunma mekanizmasını aktif hale getirmek üzere ilk test çalışmalarına başladığı yönündeki haberler üzerine Amerika cephesinden beklenen ilk açıklama geldi. 

PENTAGON'DAN SON DAKİKA S-400 AÇIKLAMASI GELDİ! 

Amerika Savunma Bakanlığı Pentagon sözcüsü Jonathan Hoffman S-400 savunma sisteminin denendiği haberleri üzerine "Bu haberler doğru ise Savunma Bakanlığı bu testi güçlü bir şekilde kınıyor" açıklamasında bulundu. 

Hoffman Türkiye'nin bu sistemleri kullanmasına karşı çıktıklarını dile getirerek "Bu haberler doğru ise Savunma Bakanlığı bu testi güçlü bir şekilde kınıyor. Operasyonel bir S-400 sisteminin, Türkiye'nin ABD ve NATO'ya olan bağlılığıyla örtüşmediğini açıklıkla ifade ettik. "Türkiye'nin bunları operasyonel hale getirdiği haberlerinden kaygı duyuyoruz. Aktif hale getirilmemeli. Bunu yapmak güvenlik ilişkilerimiz için ciddi sorunlar teşkil etme riski taşıyor." yorumunda bulundu.

Türkiye'nin F-35 programına katılımının askıya alınmasına neden olan S-400 savunma sistemi hakkında yapılan benzer haberler dolar kurunda ciddi yükselişler yaşanmasına neden olurken kurun açıklamalara ilk tepkisi de merak konusu oldu. 

Emlak365.com