EKONOMİ

Amerika Teşvik Paketi Açıklandı, Dolar Kuru ve Altın Fiyatları Güne Nasıl Başladı?

20 Ocak 2021 tarihi itibari ile yemin ederek başkanlık görevini devralacak olan Joe Biden beklenen ABD teşvik paketini açıkladı. 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketi piyasalarda bomba etkisi yaratırken açıklanan teşvik paketi sonrası dolar kuru, ons altın, gram ve çeyrek altın fiyatları için yeni günün açılış fiyatları da belirlendi. İşte piyasalarda son durum...

20 Ocak 2021 tarihi itibari ile yemin ederek başkanlık görevini devralacak olan Joe Biden beklenen ABD teşvik paketini açıkladı. 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketi piyasalarda bomba etkisi yaratırken açıklanan teşvik paketi sonrası dolar kuru, ons altın, gram ve çeyrek altın fiyatları için yeni günün açılış fiyatları da belirlendi. İşte piyasalarda son durum…

Uzun süredir finans sektörünün en çok konuşulan gündem maddeleri arasında yer alan teşvik paketi 20 Ocak tarihinde yemin töreni ile görevi devralacak olan Joe Biden tarafından açıklandı. 

Açıklanan teşvik paketinin büyüklüğü 1.9 trilyon dolar olarak belirlenirken dev paketin ilan edilmesi ile beraber piyasalarda da dalgalanma yaşandı. 

DOLAR KURU BUGÜN GÜNE NASIL BAŞLADI, 1 DOLAR KAÇ TL OLDU, DOLAR TEŞVİK PAKETİNDEN NASIL ETKİLENİR?

Açıklanan dev teşvik paketi sonrasında gözler dolar kuruna çevrildi. 8.53 TL seviyesini görerek tarihi rekor kıran dolar kuru ardından ekonomi yönetiminde yapılan üst düzey değişimler ve Merkez Bankası tarafından alınan faiz artırımı kararları ile düşüşe geçmişti. Bu hafta içerisinde 7.50 TL seviyesinin üzerini test eden  dolar kuru sonrasında yeniden düşüşe geçerek bir kere daha bu seviyede tutunamayarak düştü. 

Dolar kuru güne hafif yükseliş eğilimli olarak 7.37 TL seviyesinden başlarken açıklanan dev teşvik paketi ile piyalarda dolar bolluğu yaşanacağı, yabancı yatırım bankalarının da belirttiği üzere aralarında Türkiye’nin de olduğu gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin bu bolluk döneminde para birimlerinin  değer kazanacağı belirtiliyor. 

ALTIN FİYATLARI GÜNE NASIL BAŞLADI, BUGÜN ONS ALTININ FİYATI, GRAM VE ÇEYREK ALTIN KAÇ TL OLDU?

Teşvik paketi açıklamasını Bloomberg HT kanalna değerlendiren Australia New Zealand Banking Group Emtia Stratejistleri Daniel Hynes ve Soni Kumari “Altındaki yükseliş, yükselen tahvil faizleri ve riskli varlıkların değerlenmesiyle sınırlanabilir fakat zayıflayan ABD doları, teşvik paketi beklentileri ve düşük reel faiz oranları fiyatları desteklemeye devam edecek. Varlık alım programı ile ilgili gelişmeler bu yılın baskılayıcı haberleri olacak” diyerek beklentilerin paylaştı. 

Açıklanan teşvik paketi beklendiği üzere altın fiyatları üzerinde yükselişi beraberinde getirdi. Uluslararası piyasada ons altının fiyatı 1.849 dolar seviyesine kadar yükselirken iç piyasada gram altın 438,66 TL satış ve çeyrek altın fiyatı da 726 TL satış rakamına yükseldi. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir