Piyasalarda Deprem: Dolar ve Euro Kuru Yükseldi, Ons Altının Fiyatı Sert Düştü, Gram ve Çeyrek Altın Değer Kazandı

Amerika'da yaşanan ekonomik gelişler dünya piyasalarını salladı. ABD tahvil faizleri dün son derece sert bir yükseliş yaşarken yaşanan bu ani çıkış dolar kurunu da yukarı yönlü itti.

Piyasalarda Deprem: Dolar ve Euro Kuru Yükseldi, Ons Altının Fiyatı Sert Düştü, Gram ve Çeyrek Altın Değer Kazandı
Amerika'da yaşanan ekonomik gelişler dünya piyasalarını salladı. ABD tahvil faizleri dün son derece sert bir yükseliş yaşarken yaşanan bu ani çıkış dolar kurunu da yukarı yönlü itti. Türkiye'de gece yarısı dolar kuru 7.44 TL seviyesini test ederken uluslararası piyasalarda ise ons altının fiyatı son yılların en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Piyasalarda resmen kırmızı alarm verilirken haftanın son işlem günü olan 26 Şubat 2021 Cuma günü açılış fiyatları da belli oldu.

26 ŞUBAT 2021 CUMA GÜNÜ DOLAR  - EURO KURU AÇILIŞ FİYATLARI! DOLAR NEDEN YÜKSELDİ, YÜKSELİYOR, YÜKSELİŞ SÜRECEK Mİ?

Dolar kurunda yaşanan yükseliş sabah ilk açılış fiyatının belirlenmesi ile yine devam etti. Dolar kuru bugün haftanın son işlem gününe dünkü kapanışa oranla yüzde 1.53 artış ile beraber 7.4605 TL alış ve 7.4653 TL satış fiyatı ile başladı.

Euro kuru da yeni güne yükselişle başladı ve 9 TL seviyesini aşmayı başardı. Dünkü kapanışa oranla yüzde 1.39 oranında  değer artışı yaşayan euro kuru 26 Şubat 2021 Cuma günü sabahına sınırın hemen üzerinde 9.0686 TL alış ve 9.0809 TL satış fiyatı üzerinden başladı.ALTIN YATIRIMCISINI ÜZDÜ! ONS ALTIN KRİTİK DAYANAK NOKTASININ ALTINA DÜŞTÜ

Piyasalarda yaşanan gelişmeler altın fiyatlarını olumsuz etkiledi. Ziraat Yatırım tarafından yayımlanan teknik analiz raporunda altın fiyatlarında yaşanan  düşüşün nedenleri olarak ABD 10 yıllık tahvil faizindeki yukarı yönlü hareketi gösterildi. Amerika tarafından Johnson&Johnson ilaç şirketinin koronavirüs aşısının güvenli ve etkili olduğunun bildirilmesi de pandemi risklerini azaltırken güvenli liman olan altına olan ihtiyaç azaldı.

Şeker yatırım tarafından yapılan değerlendirmede ise değerli metallerde satışların yoğunlaşması sonrasında ons altın fiyatında sert düşüş yaşandığı belirtildi. Uluslararası piyasada ons altının fiyatı büyük bir hızla 1800 dolar seviyesinden aşağı yönlü hareket ederken teknik analistlerin kritik dayanak noktası olarak belirlemiş oldukları 1.760 dolar seviyesini de kırdı ve 1.759,42 dolar seviyesini gördü.

İç piyasada ise gram altın dolar kurunda yaşanan sert yükselişten  destek aldı ve güne değer artışı ile başladı. Gram altın 421,01 TL alış ve 421,12 TL satış fiyatı ile başlarken çeyrek altın ise 688 TL alış ve 715 TL satış fiyatı ile başladı. Ons altın, ABD Hazine tahvil faizlerindeki yükseliş ve güçlenen ABD Doları ile beraber son 2 günde yüzde 2’den fazla değer kaybederken gram altın ise dolar kurunda yaşanan yükseliş ile 400 TL civarında  dalgalı başladığı haftayı 421 TL seviyesine taşıyarak bir haftada 20 TL kazanmış oldu.
Yorumlar (0)