Amerika'dan Son Dakika Türkiye Açıklaması: CAATSA Yaptırımları Devrede!

Amerika ile Türkiye arasında yaşanan S-400 krizinde yeni perde açılıyor. ABD yönetimi tarafından yapılan resmi açıklama ile CAATSA yaptırımlarının yarın itibaren devreye alınacağı açıklandı. CAATSA yaptırımları 2021, CAATSA nedir, ne zaman uygulanacak, uygulanırsa dolar kuru ne olur?

Amerika'dan Son Dakika Türkiye Açıklaması: CAATSA Yaptırımları Devrede!
Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almasının ardından Amerika ile başlayan gerginlikte yeni perde aralandı. Daha önce sık sık masaya sürülen CAATSA yaptırımları için yeni açıklama geldi.

CAATSA YAPTIRIMLARI 2021 NE ZAMAN DEVREYE GİRECEK AÇIKLANDI! 

Amerika'da Trump tarafından karşı çıkılan yaptırımlar Başkanlık seçimlerinin ardından koltuğu devralan Biden tarafından uygulamaya alınıyor. Yapılan son dakika açıklaması ile 2020 yılının Aralık ayında açıklanan CAATSA yaptırım kararının 7 Nisan 2021 Çarşamba yani yarın itibari ile devreye gireceğini duyurdu.

CAATSA AÇILIMI NEDİR? 

ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası olarak anılan CAATSA Amerika ile arasında anlaşmazlık olan ülkelere yönelik uygulanan yaptırım kararlarını içermektedir.

CAATSA YAPTIRIMI UYGULANACAK KİŞİLER, İSİMLER KİMLER?

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile SSB Başkanı İsmail Demir, SSB Başkan Yardımcısı Faruk Yiğit, Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanı Serhat Gençoğlu ve SSB Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanlığı Grup Müdürü Mustafa Alper Deniz.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN SON DAKİKA TÜRKİYE'YE YAPTIRIM AÇIKLAMASI! 

Amerika'dan yapılan son dakika açıklaması ile CAATSA yaptırımlarının yarın itibari ile devreye alınacağı duyuruldu. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafında yapılan açıklama ile Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sisteminin alınmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, yaptırım kararlarının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Savunma Sanayi Bakanlığı için uygulanacak olan yaptırım kararlarının nedeni olarak ise Rusya hükümeti ve istihbarat kurumları arasında kurulan yakın ilişki gösterildi.
Yorumlar (0)