Amerikan Merkez Bankası FED Temmuz Ayı Faiz Kararını Açıkladı

Küresel piyasalar tarafından yakından takip edilen Amerikan Merkez Bankası FED faiz kararı açıklandı. FED Haziran ayında olduğu gibi Temmuz ayında da faiz değişikliğine gitmedi.

Amerikan Merkez Bankası FED Temmuz Ayı Faiz Kararını Açıkladı

Uluslararası piyasalar tarafından uzun zamandır beklenen Temmuz 2020 Amerikan Merkez Bankası FED faiz kararları belli oldu. 

Uzmanların beklenti anketinde yer alan değerlendirmelerinde olduğu gibi FED Temmuz ayında da faiz oranlarında değişikliğe gtimedi. FED pandemi sonrası normalleşme sürecinin ardından haziran ayında da faiz oranlarını değiştirmemişti.

FED FAİZ KARARLARI AÇIKLANDI

ABD Merkez Bankası FED tarafından Temmuz ayı faiz kararlarına ilişkin yapılan açıklamalarda; faiz oranlarının yüzde 0 ile yüzde 0.25 bandı arasında serbet bırakıldığı duyuruldu. FED sabit faiz kararının oy birliği ile alındığını da aktardı. Bunun dışında FED toplantısında ayrıca ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçları kullanma taahhüdünü tekrarladı.

FED 2020 Temmuz toplantısında açıklanan diğer kararlar;

* Ekonominin patikası koronavirüs salgınını izleyeceği yörüngeye ciddi şekilde bağlı. Devam eden sağlık krizi ekonomik aktivite, istihdam ve enflasyon üzerinde kısa vadede ağır şekilde baskı yaratacak.

* Ekonomik aktivite ve istihdam son aylarda biraz toparlandı, ancak yıl başındaki seviyelerinin altında kalmaya devam edecekler.

* Salgın orta vadede ekonomik görünüm için kayda değer riskler yaratıyor.

* Yabancı merkez bankaları için dolar swap hatları ve repo kolaylığı 31 mart'ta kadar devam edecek.

Emlak365.com