Amerika'nın CAATSA S-400 Yaptırımları İddiası Sonrasında Dolar ve Euro Kuru Yükselişe Geçti!

ABD Başkanı Donald Trump tarafından aksi yönde yapılan açıklamalara rağmen Dışişleri Bakanı Michael Pompeo tarafından tavsiye edilen önlemler paketi imzalandı.

Amerika'nın CAATSA S-400 Yaptırımları İddiası Sonrasında Dolar ve Euro Kuru Yükselişe Geçti!
ABD Başkanı Donald Trump tarafından aksi yönde yapılan açıklamalara rağmen Dışişleri Bakanı Michael Pompeo tarafından tavsiye edilen önlemler paketi imzalandı. Türkiye'ye ekonomik yaptırım uygulanması anlamına gelen karar sonrası kur yükselişe geçti.

ABD Başkanı Donald Trump tarafından Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını içeren kararların imzalandığı iddia edildi. Bloomberg tarafından konuya yakın kaynaklara dayandırılan habere göre Amerika Türkiye'ye Rusya'dan satın aldığı S-400 hava sistemi nedeni ile ekonomik yaptırım uygulamaya hazırlanıyor.

S-400 YAPTIRIMI İDDİALARI SONRASINDA DOLAR KURU YÜKSELDİ! 

Yaşanan haber akışının ardından dolar kuru ne yazık ki yükselişe geçti. Amerika tarafından hasımlarına karşı uygulanan CAATSA yaptırımları için gelen yeni açıklamalar sonrasında beklendiği üzere dolar kurunda yükseliş yaşandı. Büyük bir hızla 7.90 TL sınırını geçen dolar kuru an itibari ile 7.9323 TL alış ve 7.9381 TL Satış fiyatı üzerinden işlem görüyor.

EURO KURU DA YÜKSELİŞE GEÇTİ

Dolar kurunda yaşanan yükselişin ardından Euro kuru da dünkü kapanış fiyatına göre yüzde 0,57 oranında yükselişle 9.64 TL seviyesini kırarak 9.6440 TL alış ve 9,6469 TL satış fiyatı üzerinden işlem görmeyi sürdürüyor.

CAATSA YAPTIRIMLARI NELER?

Ne yazık ki Türkiye'nin S-400 kararını açıklamasından bu yana Amerika tarafından sık sık masaya sürülen CAATSA yaptırımları ekonomi açısından büyük bir risk oluşturmaya devam ediyor. Amerika'nın Türkiye'ye ekonomik yaptırım uygulaması halinde dolar kurunda şok atakları olabileceği belirtilirken yine Halk Bankası davası da Amerika tarafından sık sık masaya konulan bir diğer yaptırım kartı olarak öne çıkıyor. Henüz Amerika tarafından uygulanacak yaptırımlar açıklanmazken Amerika'nın Türkiyeyi daha önce dolar kuru ile tehdit ettiği biliniyordu.

Emlak365.com
Yorumlar (0)