Analistlerden Dikkat Çeken Teknik Analiz: Geri Çekilen Altın Fiyatları Tsunami Dalgası İle Uçacak Mı?

2020 yılında pandemi döneminin parlayan yıldızı olan altın fiyatları korku dalgası ve panik havası ile beraber rekor üzerine rekor kırmış ve büyük bir hızla yükselmişti.

Analistlerden Dikkat Çeken Teknik Analiz: Geri Çekilen Altın Fiyatları Tsunami Dalgası İle Uçacak Mı?
2020 yılında pandemi döneminin parlayan yıldızı olan altın fiyatları korku dalgası ve panik havası ile beraber rekor üzerine rekor kırmış ve büyük bir hızla yükselmişti. Tüm zamanların en yüksek rekorunu kıran ons altın ve gram altının fiyatı sonrasında ise yılın son çeyreğinde düşüşe geçmiş, 2021 yılında ise en kötü Ocak ayı performansını göstermişti.

ALTIN YORUMLARI SON DAKİKA: 2021 ALTIN FİYATLARI TAHMİNLER İLE ALTIN DÜŞER Mİ, YÜKSELİR Mİ?

Sarı metal bir süredir emtia piyasası içerisinde en düşük performans gösteren yatırım aracı olarak kötü bir tablo sergilerken elinde altını olanlar için sevindirici teknik analiz geldi. ABD hazine kağıdı getirileri rekor oranda yükseliş gösterirken yaşanan bu sert çıkış altın üzerinde yoğun satış baskısı ve bununla beraber de değer kaybı yaşanmasına neden olmuştu.

Borsalarda yaşanan rotasyon ve Merkez Bankalarının enflasyonist hamleleri sonrasında ekonomistler teknik görünümü zayıf olmasına rağmen altın fiyatlarına sıçrama hareketi beklediklerini dile getirdi. Konu hakkında değerlendirmede bulunan Marketplace analisti Andrew Hecht “Hisse senedi piyasalarında yaşanan rotasyon nedeniyle yükseliş sırası, bir süredir baskı altında kalan altına gelmiş olabilir. Merkez bankalarının ektiği enflasyon tohumları, eninde sonunda altına alım getirecek” diyerek altın fiyatlarında yukarı yönlü çıkışın kaçınılmaz olduğunu dile getirdi.

Credit Suisse değerli metaller analisti Fahad Tariq yapmış olduğu değerlendirmesinde  “Genel olarak reel faiz ortamı ve Fed’in teşvik edici duruşu altın için destekleyici olacaktır” sözleri ile 2021 yılı için altın fiyatlarında rekor beklentisini tekrarladı ve ons altın fiyatı tahmini için 2 bin 200 dolar rakamını duyurdu.ALTININ FİYATI KISA VADEDE DÜŞMEYE DEVAM ETSE DE UZUN VADEDE MUTLAKA YÜKSELECEK! 

Commerzbank tarafından yapılan altın fiyatı analizi ile kısa vadede altın fiyatları baskı altında kalsa da uzun vadede yükselecek değerlendirmesi gelirken yaşanacak hareketi tsunami dalgasına benzetti. Commerbank değerli metal analisti Daniel Briesemann tarafından yapılan değerlendirmede "Sular büyük dalga çekilmeden önce çekiliyor" ifadelerine yer verilirken altın fiyatlarında yükseliş yaşanması beklentisinin ana nedenleri;

Dünya'da borç miktarının rekor seviyelere ulaşması,

Merkez Bankaları tarafından para politikalarında normalleşme için uzun bir süreye ihtiyaç duyulması,

Yatırım taleplerinin düşük kalacağı yöndeki beklentinin artması olarak sıralandı.

Altın fiyatlarının kısa vadede düşme olasılığı olduğuna yer verilen teknik değerlendirme raporunda uzun vadede altın fiyatlarında yükseliş etkisi yaşanmasının kaçınılmaz olduğu bilgisi yer aldı.

NOT: Burada yer alan bilgiler ilgili bankaların yayımlamış oldukları raporlardan derlenmiş olup, emlak365.com sitesi tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir.
Yorumlar (0)