Analistlerden Döviz Piyasasına İlişkin Çarpıcı Açıklama: Dolar Düşüşü Şubatta Devam Edecek!

Koronavirüs aşılama sürecine girilmesi ile birlikte ise küresel bir toparlanma gündemde.

Analistlerden Döviz Piyasasına İlişkin Çarpıcı Açıklama: Dolar Düşüşü Şubatta Devam Edecek!
Koronavirüs aşılama sürecine girilmesi ile birlikte ise küresel bir toparlanma gündemde. Doların haftalık bazda düşmesi MSCI gelişen piyasalar endeksinde rekor seviyelerin görülmesine yol açtı. Bu etkiler ile analistler ise geleceğe yönelik tahminlerini yapmaya başladılar.

Stratejistlerin Görüşleri

Dolarda ve döviz cephesinde düşüşler devam ederken Goldman Sachs Stratejistleri Zach Pandl ve Kamakshya döviz durumunu değerlendirdiler. Yaptıkları açıklama kapsamında ‘’ 6 ayda sonra aşılanmanın da etkisi ile küresel ekonomide büyüme ve iyileşme gerçekleşecek. ABD’nin bu gelişmeye ayak uyduracağını ve buna bağlı olarak önümüzdeki 2 ayda döviz belirsizliğinin yerini eski tabloya bırakacağını düşünüyoruz. ABD’nin günümüz para politikasına baktığımız da ise Şubat ayı ve Mart ayı başında dolar düşüşünün devam edeceğini öngörüyoruz.’’ dediler.

Stratejist ve analist ekibin yayımladığı notlarda, dolardaki düşüşün sebebi olarak Euro’daki yükseliş gösteriliyor. Diğer yandan 2020 yılının 2. Yarısından itibaren Euro fiyat hareketlerinin dolar üzerinde önemli bir etki yapmaya başladığı belirtiliyor. Analistler dövizde cephesinden temkinli bir yatırımcı gurubunun bulunduğunu aynı durumun ise borsalarda geçerli olmadığını ifade ediyorlar.

Borsa ve Döviz Piyasası Karşılaştırması

Uzman analistler borsaların şuan için yatırımcıların cazibe merkezi olamaya devam ettiklerini belirttiler. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının uygulama ile 7,00 lira rakamına bugün ulaşan dolar kurunun ise bu hafta içinde tekrar 6,92 lira seviyesini göreceğini düşünüyorlar. İngiliz sterlini ve Euro cephesinde ise belirsizliğin dolar tarafındaki kadar yüksek olmadığını belirten analistler, İngiliz Sterlini cephesinde yükseliş beklentisindeler.

Diğer yandan Morgan Stanley’in Türkiye için hazırladığı Türk Lirası ve dolar raporunda, Naci Ağbal’ın başkanlığında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın çalışmalarının ardından, doların 7 lira seviyesinin altına ineceği hatırlatılmıştı. Şimdi ise 18 Şubat’ta aynı kararlılık yönünde bir açıklama gelmesi halinde 6,92 lira kur fiyatının tekrar gündeme geleceği paylaşıldı. Şubat ayında önemli analistler döviz piyasasında dolar’ın aşağı yönlü bir hareket gerçekleştireceğini savunuyorlar.
Yorumlar (0)