Anayasa Mahkemesi Emekli Aylığına Yönelik Yeni Karar Aldı

Anayasa Mahkemesi milyonları ilgilendiren bir son dakika kararı aldı.

Anayasa Mahkemesi Emekli Aylığına Yönelik Yeni Karar Aldı
Anayasa Mahkemesi milyonları ilgilendiren bir son dakika kararı aldı. Emekli aylığı başvurusundan bulunmak isteyen binlerce kişiyi rahatlatacak karar ile emekli olmak için işi bırakma şartı kaldırıldı. Anayasa Mahkemesi aldığı karar ile Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yaşlılık aylığı almak isteyen kişilere işi bırakma şartının istenmesinin anayasaya aykırı olduğunu açıkladı. Emekli aylığı almak için çalıştığı işten ayrılması istenen kişinin çalışma hak ve özgürlüklerinin kısıtlandığı gerekçesi ile bu kanunu yasaya aykırı bulan mahkeme bu kararı kaldırdı. Artık emekli aylığı almak isteyen kişilerin işten ayrılması gerekmeyecek.

Emeklilik Aylığının İçin İşten Ayrılma Yerine Pasif Sigortaya Geçilecek

Anayasa Mahkemesi’nin başvurusunu inceleyen Yüksek Mahkeme, Sosyal Güvenlik Kurumu’na emekli aylığı için başvuru yapmak isteyen kişilerin ilk olarak işi bıraktıklarına dair yazılı belge sunmaları gerekliliğinin iş yerinde ve SGK’da sigortalılık durumunun sağlıklı görünmesi ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun işleyişinde aksama olmaması nedeni ile talep edildiğini belirtti. Bununla beraber emekli aylığı almak isteyen kişilerin işi bırakmak yerine pasif sigortalı görünmesinin Sosyal Güvenlik Kurumu’nun işleyişinde sıkıntı yaratmayacağına kanaat getiren mahkeme emekli aylığı için başvuru yapacak kişinin tahsis talebini işverene bildirmesi durumunda bir sıkıntı yaşanamayacağına karar verdi.

İşten Ayrılma Şartı Sigortalılara Mağduriyet Yaratıyordu

Anayasa Mahkemesi, emekli aylığı almak için başvuru yapan ve bu süreçte işi bıraktığına dair yazılı belge sunan başvurucu kişinin süreç içinde yaşadığı mağduriyete de değindi. Emeklilik aylığı için başvuru yapacak kişinin, aylığı yatana kadar geçen 3 aylık süreçte mağdur olduğunu, bu dönemde hiçbir şekilde gelir elde edemediğini açıklayan mahkeme yeni karar ile bu mağduriyetin de engellenebileceğini aktardı. Emekli aylığı için yapılan başvurunun ardından aylığın yatmaya başlayacağı ile döneme kadar işten ayrılma şartı yüzünden gelir elde edemeyen başvurucular bu süreçteki ödemeleri sonrasında almakla beraber 3 aylık mağduriyetlerinin önüne geçilecek.
Yorumlar (0)