Anneler Bu Haber Size! Mama, Bez, Süt Yardım Parası, Bakıcı Desteği

Çalışma hayatı içerisinde yer alan yada çalışmayan kadınlar anne olmaya hazırlandıklarında devlet desteklerinden faydalanırlar.

Anneler Bu Haber Size! Mama, Bez, Süt Yardım Parası, Bakıcı Desteği
Çalışma hayatı içerisinde yer alan yada çalışmayan kadınlar anne olmaya hazırlandıklarında devlet desteklerinden faydalanırlar. Bu desteklerin bir kısmı ihtiyaç sahiplerine bir kısmı ise tüm annelere sağlanır. 2021 yılında devam eden bu devlet desteğini her bir başlığı ile paylaşıyoruz.

ANNELERE MAMA VE BEZ YARDIMI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı başvuru merkezlerinden başvuru merkezleri mama ve bez yardımı için başvuruları almakta. İhtiyaç sahibi olan aillere sağlanan mama ve bez yardımı için kurumdan detaylı bilgi almak isteyen vatandaşlar Alo 144 ve Alo 183 numaralarından ve sosyal yardımlaşma vakıflarından doğrudan bilgi alabilirler.

Şartlar Neler?

Mama yardımı yukarıda da belirttiğimiz gibi ihtiyaç sahiplerine ödenir. Bu kapsamda ailelerin hane içinde kişi başına düşen gelir miktarı dönemin asgari ücretinin üçte birinden az olması gerekiyor. Ayrıca mama ve bez yardımı için anne veya babadan birisinin Türk vatandaşı olması bir diğer koşul. Üzerinde gayrimenkul, taşınmaz olanlara mama ve bez yardımı yapılmaz.

Ödemeler PTT'ye

Mama ve bez yardımı için başvuruda bulunan aileler için başvurular kabul edildiğinde ödemeler PTT üzerinden yapılır. Anne adına yapılan ödemeler aylık düzenli bir şekilde ödenir.

SÜT PARASI

Annelere ödenen bir diğer destek ödemesi ise süt parası. Süt parası tek seferlik ödenmekte. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan bu ödemeler hem çalışan hemde çalışmayan annelere sağlanır. Ancak süt yardımında çocuğun anne veya babasının SGK'ya belli bir tutarda prim ödemesi yapmış olması gerekiyor.

Şartlar Neler?

Süt parası alınabilmesi için bebeğin canlı olarak dünyaya gelmiş olması, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta primi ödemiş olması ve anne veya babanın Türk vatandaşı olması gerekiyor. Süt parası ödemeleri 2021 yılında 222 TL olarak yapılmakta.

BAKICI DESTEĞİ

Çalışma hayatında yer alan kadınlar için çok sayıda istihdam destekleyici program bulunmakta. Bu programlardan bir tanesi de bakıcı desteği ödemeleri. SGK, Aile Bakanlığı ve İŞKUR'un bu alanda sağladığı özel ve ayrı destekler bulunmakta.

Evinde sigortalı bakıcı çalıştıranlara SGK'nın belli illerde AB projesi kapsamında sağladığı destek var. Yine Aile Bakanlığı'nın belli bir yaş grubunda bulunan çocuklara özel bakıcı desteği bulunuyor. İŞKUR'da kurs ve programlara katılan kadınlara aylık 400 TL bakıcı desteği sağlıyor.
Yorumlar (0)