Anneler SGK'dan, Bakanlıktan Almayı Unuttuğunuz Paranız Olabilir! Tüm Destek Listesi

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK, Aile Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları vatandaşlara çok sayıda alanda destek ödemesi yapıyorlar.

Anneler SGK'dan, Bakanlıktan Almayı Unuttuğunuz Paranız Olabilir! Tüm Destek Listesi

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK, Aile Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları vatandaşlara çok sayıda alanda destek ödemesi yapıyorlar. Bu ödemelerin bazıları ise annelere ve anne adaylarına ödeniyor. Ancak anne adayları bu ödemelerden haberdar olmadıkları için almıyorlar. İşte bu ödemelerden bazıları.

Devlet kurumları ihtiyacı olan, özel durumda bulunan vatandaşlara bazı haklar sunuyorlar. Başta Aile Bakanlığı ve bakanlığın alt birimlerinde yer alan kurumlar olmak üzere çeşitli devlet birimleri tarafından sağlanan bu destek ödemeleri vatandaşların içerisinde bulundukları zor dönemleri atlatması için sağlanıyor. ANNELERE SAĞLANAN DEVLET DESTEKLERİ LİSTESİDevlet destekleri listesinde yer alan ödemelerin bazıları ise sadece annelere yapılıyor. Anne olan veya anne olmaya hazırlananlara sağlanan desteklerin listesi şu şekilde;* İzin Parası: Anne olmaya hazırlanan bir kadın çalışanlara doğum izni sürecinde ödemeler devlet tarafından yapılır. Bu ödemeler doğumdan önce ve doğumdan sonraki çalışılmayan süreç için ödenir. Maaş göre şekillenen bu ödemelerde en düşük destek parası asgari ücretle çalışan annelere 7 bin 325 TL olarak ödenir. * Çocuk sahibi olan annelere devlet her doğumda ayrı bir çocuk parası öder. Anneler ilk çocukları için 300 TL alırlar. İkinci defa anne olan annelere yapılan ödeme rakamı 400 TL'dir. Üç veya daha fazla çocuk sahibi olan anneler ise 600 TL ödeme alırlar. * Anne olmuş kadınlara yapılan bir diğer ödeme ise süt parasıdır. Doğrudan annenin hesabına yatırılan bu ödemelerde 2020 ödeme tutarı 202 TL'dir. Süt ve doğum parası ödemeleri için kimlik kartı alım sürecinde başvuru yapabilirsiniz. Bu ödemeleri daha önceden almayanlar ise başvurularını kaymakamlık bünyesinde yer alan sosyal yardımlaşma vakıflarından alabilirler.Emlak365.com


Yorumlar (0)