Annelere 1300 TL'ye Kadar Ödeniyor! Daha Önce Almayanlar Geriye Dönük Başvuru Yapabilir

Devlet tarafından annelere sağlanan doğum yardımı ödemeleri 1300 TL'ye kadar çıkıyor.

Annelere 1300 TL'ye Kadar Ödeniyor! Daha Önce Almayanlar Geriye Dönük Başvuru Yapabilir

Devlet tarafından annelere sağlanan doğum yardımı ödemeleri 1300 TL'ye kadar çıkıyor. Bu ödemeleri daha önce almayan vatandaşlar için 5 yıllık süre içinde geriye dönük ödeme yapılıyor.

Emlak365.com - Devlet kurumlarının ailelere sağladığı çok sayıda destek ödemesinden bir tanesi de doğum parası Doğum parası ödemeleri hemen hemen tüm ailelere ödenen desteklerden bir tanesi. Doğum yardımı ödemelerinde tutar çocuk sayısına göre değişirken 1300 TL'ye kadar çıkmakta. 

DOĞUM PARASI YARDIMINI 5 YILLIK SÜRE İÇİN ALABİLİRSİNİZ

Devlet yeni doğum yapmış annelere doğum parası ödemesi yapar. Doğum parası almak için anne yada babanın Türk vatandaşı olması yeterli. Çocuk sayısına göre değişen bu ödemelerde kritik tarih Mayıs 2015. Bu tarihten sonra doğan her çocuk için devlet doğum yardımı ödemesi yapar. Ödemeler çocuk sayısına göre değişirken ödemeleri almak için çocuğun doğumunun canlı olarak gerçekleşmiş olması gerekiyor. 

* İlan edilen tarihten sonra ilk çocuğunu dünyaya getiren ailelere devlet 300 TL ödeme yapar. Eğer aile Mayıs 2015'ten sonra ikinci çocuklarını dünyaya getirirlerse ödeme tutarı 400 TL olarak yapılır. Çocuk sayısı 3 veya daha fazla ise devlet 600 TL ödeme yapar. Mayıs 2015'ten sonra 3 ayrı doğumla 3 çocuk dünyaya getirmiş ailelere toplamnda 1300 TL ödenmiş olur. 

Eğer aileler bu ödemeleri almamışlarda kaymakamlıklar üzerinden başvurularını yapabilirler. Doğum parası ödemesi için çocuğun doğum tarihinden sonraki 5 yıl içinde başvuru yapılabilir.

Yorumlar (0)