Araba Almak İsteyenler için Taşıt Kredisi Mi, İhtiyaç Kredisi Mi Daha Avantajlı?

Araba almak isteyenler için bankaların farklı taşıt kredisi kampanyaları bulunuyor. Bunun yanında müşteriler için bankalar farklı özelliklerle ihtiyaç kredisi kampanyası da kullanarak araç alımlarında kullanabilirler.

Araba Almak İsteyenler için Taşıt Kredisi Mi, İhtiyaç Kredisi Mi Daha Avantajlı?
Araba almak isteyenler için bankaların farklı taşıt kredisi kampanyaları bulunuyor. Bunun yanında müşteriler için bankalar farklı özelliklerle ihtiyaç kredisi kampanyası da kullanarak araç alımlarında kullanabilirler. Peki araç alımları için Mart 2021 döneminde hangi kredi türü daha avantajlı.

50.000 TL ihtiyaç kredisi ödeme planı ve 50.000 TL taşıt kredisi ödeme planı üzerinden inceledik. İşte araç alımlarında geçerli kredi faiz oranları ve güncel oranlar.

TAŞIT KREDİSİ İLE İHTİYAÇ KREDİSİ ARASINDA Kİ EN TEMEL İKİ FARK

Taşıt kredisi kullanarak araç alımları ile ihtiyaç kredisi kullanarak araç alımlarında en temel iki fark vade süreci ve kullanılabilir kredi limiti.

Kredi Geri Ödemelerinde Vade Farkı

İhtiyaç kredisi kullanarak araba almak isteyenler için vade süreci en fazla 36 ay olarak uygulanacak. Ancak taşıt kredisiyle araba alacaklar için vade süreci 60 aya kadar çıkabilir. Taşıt kredisi kullanımlarında ise en önemli hususların başında aracın yaşı geliyor. İhtiyaç kredisini her türlü ihtiyaç için kullanabilirsiniz ancak taşıt kredisinde en fazla 8 yaşına kadar olan araç alımlarında kullanabilirsiniz. Daha yaşlı araçlar için sadece ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz.

Kredi Limiti

Araç alımlarında taşıt kredisinin tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden bir tanesi de kredi limiti. İhtiyaç kredisinde sağlanan kredi limiti kişinin aylık hane gelirine göre belirlenir. Örneğin aylık 4.000 TL maaş alan bir çalışan en fazla 2000 TL ihtiyaç kredisi taksiti ödeyebilir. Bu taksit tutarı ile en fazla 36 ay vadeli kredi kullanılabileceğinden belli bir tutara kadar kredi sağlanır.

Taşıt kredisinde ise alınacak araç ipotek altına alınacağı için kullanılacak kredi limiti daha yüksek olabilecek. Taşıt kredisinde kredi limiti hesaplanırken kritik rakam 120.000 TL rakamıdır. Bankalar 120 bin TL'den ucuz araçlar için alınacak aracın değerinin yüzde 70'i kadar, 120 bin TL'den pahalı araçlar için ise alınacak aracın değerinin yüzde 50'si kadar kredi limiti sağlarlar.

EN UYGUN ÖDEME PLANLARI

Güncel kredi faiz oranlarıyla araç kredisi veya ihtiyaç kredisi kullanacak olan bir müşterinin yapacağı ödemelere ilişkin rakamları hesapladık. 50.000 TL kredi kullanımı üzerinden yapılan hesaplamalarda oluşan ödeme tabloları şu şekilde;

36 Ay Vadeli 50.000 TL İhtiyaç Kredisi Ödeme Planları60 Ay Vadeli 50.000 TL Taşıt Kredisi Ödeme PlanlarıAraba almak isteyenler için bankaların güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve güncel taşıt kredisi faiz oranları yukarıda tablolarda yer aldığı gibi. Müşteriler alacakları araçların yaşına, kullanılmak istenilen kredi tutarına, kendi gelir durumlarına göre en avantajlı olan kredi paketini tercih edebilirler.
Yorumlar (0)