Araç Fiyatlarına Çifte Darbe: Çip Krizi ve Kur Şoku İle Yüksek Zam Kapıda

Otomotivde tedarik krizi katlanarak büyüyor. Son dakika haberi ile bugün Ford Otosan üretimi durdurdu. Gelen haberleri değerlendiren otomotiv sektörü uzmanları ise araç fiyatları ne olacak sorusuna yanıt aramaya başladı. Bir yandan çip krizi bir yandan da yükselen döviz kurları hem sıfır hem de ikinci el araç fiyatları için yükseliş endişesi yarattı.

Araç Fiyatlarına Çifte Darbe: Çip Krizi ve Kur Şoku İle Yüksek Zam Kapıda
Bugün Ford Otosan fabrikasında yaşanan tedarik sıkıntısı nedeni ile üretime 1 hafta ara verildiği duyuruldu. Daha önce de tedarik sıkıntısı nedeni ile Reanult, Honda, General Motors ve Volkswagen gibi dev markalarda üretime zorunlu ara verdiklerini duyurmuştu.

Yaşanan zorunlu üretim kısıtlamalarına eklenen döviz kurundaki yükseliş te araç fiyatları için yeni zam dalgası endişesi yaratmıştı. Yapılan yeni açıklamalar ile ne yazık ki hem sıfır hem de ikinci el araç fiyatlarına yeniden zam gelebileceği vurgusu yapıldı.

ÇİP KRİZİ ARAÇ FİYATLARINI NASIL ETKİLEYECEK?

Tüm dünyayı kasıp kavuran çip krizi giderek büyümeye devam ediyor. Beyaz eşyadan, akıllı cep telefonlarına kadar farklı pek çok alanda zam dalgası yaran çip tedarik sorunu nedeni ile otomotiv sektöründe de üretime ara verilmesi kararları peş peşe açıklanmaya başlandı.

Sektörde uzun süredir koronavirüs salgını neden ile üretimde yaşanan dalgalanmaların etkileri tam silinmeye başlanırken gelen yeni çip krizi dalgası nedeni ile ne yazık Renault ve Tofaş'ın ardından bugünde Ford Otosan zorunlu olarak üretime ara verdiklerini duyurdu.

Tedarik sıkıntısı nedeni ile üretime ara verilmesi sonrasında araç fiyatlarında yükseliş yaşanma riski artarken asıl büyük tehdidin ise döviz kurlarında yaşanan yükseliş olduğu belirtiliyor.

DÖVİZ KURLARINDAKİ DALGALANMA ARAÇ FİYATLARINI YÜKSELTECEK Mİ?

Araç markalarının Mart ayı kampanyaları tüm hızı ile devam ederken Nisan ayında döviz kurunda yaşanan yükseliş nedeni ile araç fiyatlarına kademeli olarak zam gelebileceği belirtilirken yine sıfır faizli kredi kampanyalarının ve indirim fırsatlarının sona erebileceği belirtiliyor.
Yorumlar (0)