Araç Fiyatlarına Çip Darbesi Etkisi! Araba Fiyatları Yükselecek Mi, Düşecek Mi?

2020 yılında ekonomide yaşanan dalgalanma ve pandemi etkisi ile önce sıfır araç fiyatları ardından da ikinci el araç fiyatları rekor üzerine rekor kırmış, bazı modellerde 2.el araba fiyatı sıfır araçları dahi geride bırakmıştı. Yıl sonu sıfır araç kampanyaları ile fiyatlar düşüşe geçerken 2021'de araba fiyatları da merak konusu olmuştu. Peki, 2021 yılında araç fiyatları ne olur, araçlarda ÖTV indirimi olacak mı, 2021 sıfır araba fiyatları düşecek mi, yükselecek mi?

Araç Fiyatlarına Çip Darbesi Etkisi! Araba Fiyatları Yükselecek Mi, Düşecek Mi?

Sıfır araç piyasası 2020 yılında pandeminin de etkisi ile büyük bir darbe almış, tedarik zincirinde yaşanan bozulma, zorunlu karantina kararları kapsamında fabrikaların kapatılması gibi uygulamalar ile sıfır araç stok sorunu baş göstermişti. 

SIFIR ARAÇ STOK SORUNU 2020 YILINA DAMGA VURDU, YOKA DÜŞEN SIFIR ARABALAR ALTIN OLDU! 

Pandemi döneminde koronavirüs salgını büyük sorunlara yol açarken salgının pandemi ilan edilmesi ile beraber ülkelerin sınırlarını kapatması ile beraber sıfır araç üretiminde tedarik sorunu yaşanmaya başlanmıştı. Üretimde büyük sorunlar yaşanmasına neden olan tedarik akışının bozulması ile sıfır araç üretimi darbe alırken rakamlar hızla düşmüştü. 

Ardından gelen ikinci dalga ile beraber zorunlu karantina kararları ile beraber otomobil fabrikalarında üretim durmuş, yaklaşık 3-4 aylık süreçte hiç araç üretimi yapılmaması ile beraber araç stok sorunu iyice etkisini arttırmıştı. Tüm bu olumsuzluklara eklenen pandemi korkusu ile vatandaşın toplu ulaşım araçlarından uzaklaşarak sıfır araç almaya yönelmesi ile beraber talepteki patlama konut fiyatlarına rekor yükselişe neden olmuştu. 

Yoğun talep nedeni ile sıfır araçlar yoka düşerken bazı modellerde bekleme süresi 4 aya kadar çıkmıştı. Bu süreçte hastalık kapmaktan korkan kişiler toplu ulaşımı kullanmaktan çekindikleri için beklemek istemeyince ikinci el araçlara yönelmişti. 2.el araç fiyatları yaşanan yoğun talep kayması ile hızlı yükselmiş, hatta bir çok ikinci el araba modelinde satış fiyatları sıfır araç fiyatlarını geride bırakmıştı. 

2021'DE ARABA FİYATLARI NE OLUR? SIFIR ARAÇ FİYATLARINA ÇİP ETKİSİ İLE FİYATLAR YÜKSELECEK Mİ?

Sıfır araç piyasası yaşanan çip şoku ile büyük bir sarsıntı yaşadı. Yaşanan stok sorununu çözmek için üretim kapasitesini arttırmaya karar veren araba markalarının bu yoğun talebi sınırlı olan çip üretimi konusunda kriz yaşanmasına neden oldu. Çip üreticileri yaşanan yoğun talebi karşılayamayınca Daimler, Nissan ve Honda gibi araba markaları çip tedariki nedeni ile araba üretimini düşürme kararı aldı. 

Honda Japonya'da yer alan fabrikasındaki üretimi 4 bin araç kadar azaltma kararı alırken, Volkswagen markası da çip tedariki nedeni ile araç üretim planlarını değiştireceğini duyurmuştu. 

Yaşanan üretim sorunu ile beraber stok sorunu yeniden gündeme gelirken önce sıfır araç ardından da ikinci el araç fiyatları için yeniden yükseliş trendi yaşanabileceği belirtiliyor. 

Emlak365.com