Araç Piyasası Keriz Silkeleme Operasyonu İddiası İle Karıştı! Otomobil Fiyatları Düşecek Mi, Yükselecek Mi, 2021 Yılında Araba Fiyatları Ne Olur?

Pandemi döneminin en çalkantı yaşayan sektörleri arasında yer alan araç piyasası uzun süredir yaşanan yükseliş trendinin sonunda düşüşe geçmişti.

Araç Piyasası Keriz Silkeleme Operasyonu İddiası İle Karıştı! Otomobil Fiyatları Düşecek Mi, Yükselecek Mi, 2021 Yılında Araba Fiyatları Ne Olur?
Pandemi döneminin en çalkantı yaşayan sektörleri arasında yer alan araç piyasası uzun süredir yaşanan yükseliş trendinin sonunda düşüşe geçmişti. Patlama yaşayan talebin bir anda bıçak gibi kesilmesi sonrasında yaşanan düşüş sektörü olumsuz etkiledi.

Emlak365.com  / Araç piyasasında pandemi nedeni ile yaşanan  dalgalanma tüm hızı ile sürüyor. Pandemi döneminde ilk aylarda düşen ardından ise rekor üzerine rekor kıran sıfır ve ikinci el araç fiyatları Kasım ve Aralık ayı itibari ile yeniden düşüşe geçmişti.

Özellikle de araç satış rakamlarında yaşanan düşüş sıfır ve 2.el araç fiyatları için de düşüşü hızlandırdı.

ARAÇ SATIŞ RAKAMLARI NEDEN DÜŞTÜ?

Pandeminin tekrardan etkisini arttırması, koronavirüs salgını nedeni ile uygulanmaya başlayan zorunlu kısıtlama kararları nedeni ile insanların evden çalışmaya geçmesi,

Koronavirüs yeni vaka sayısının artmasının ardından insanların hastalık kapma korkusu nedeni ile ikinci el araç pazarlarına gitmekten çekinmesi,

Araç fiyatlarına üst üste gelen zamların artık psikolojik olarak insanları olumsuz etkilemesi,

Kasım ayında yapılan indirim festivalleri nedeni ile insanların bu sitelere yönelmesi, araç sektörüne olan ilgisinin azalmasına,

Ekonomide yaşanan daralma nedeni ile insanların nakit paralarını elde tutmayı tercih etmesi,

Aralık ayı itibari ile sürekli olarak yapılan araç fiyatları düşecek, araba fiyatları çakılacak haberleri sonrasında vatandaşın da fiyat indirimi beklentisi ile alımlarını ertelemesi olarak gösteriliyor.

BU FİYATLARA ARABA ALINIR MI, ARABA ALMALI MI, BEKLEMELİ Mİ, ARABASI OLAN SATMALI MI?

Sektör temsilcileri piyasalarda şu anda keriz silkeleme operasyonu yapıldığı iddiası ile çalkalandı. Bir dönem basında sürekli olarak araç fiyatları sürekli olarak yükseliyor haberleri yapıldığını, bu dönemde herkesin araba almaya olan ilgisinin arttığını belirten uzmanlar bu seferde tam tersi şekilde manipülatif haberler yapıldığını iddia ederek vatandaşın indirim beklentisi ile alımı ertelediğini, araç galerinin ise alımda bulunduğu iddia edilerek piyasada bilerek bu şekilde bir beklenti oluşturulduğu iddia ediliyor.

Konu hakkında tam tersi yönde yapılan çok sayıda değerlendirmede bulunurken 2021 yılında araç fiyatları ne olacak sorusuna verilen yanıtlarda bu nedenle farklılık gösteriyor.

Oto galeriler 2021 yılında araçlara olan talebin yeniden artış göstereceğini belirtirken araç sektörü duayanleri ise koronavirüs salgınının seyri, aşı haberleri, sıfır araç stok sorunu ve araç üretim rakamlarının yükselmesi halinde araç fiyatlarında düşüş yaşanabileceğini dile getiriyorlar.
Yorumlar (0)