EKONOMİ

Araç Piyasası Manipüle Mi Ediliyor? Normalleşme Süreci İle 2. El Araç Fiyatları Düşüyor Mu, Balon İlanlarla Fiyatlar Aşağıya MI Çekilmeye Çalışılıyor?

2020 yılında rekor kıran araç fiyatları yılın son çeyreği itibari ile düşüşe geçmişti. Yaşanan sürecin ardından araç piyasası 2021 yılına da dalgalı bir giriş yaptı. Araç fiyatları düşüşünü sürdürürken araç piyasasından gelen son açıklamalar beraberinde yeni tartışmaları da getirdi. Araç fiyatları manipüle mi ediliyor. araç fiyatlarında balon mu oluştu, araç fiyatları ne olur, araç fiyatları düşecek mi, 2021'de araba fiyatları ne olur, araç fiyatlarına indirim gelecek mi, 2. el araba fiyatları düştü mü, sıfır araç fiyatlarına indirim var mı?

2020 yılında rekor kıran araç fiyatları yılın son çeyreği itibari ile düşüşe geçmişti. Yaşanan sürecin ardından araç piyasası 2021 yılına da dalgalı bir giriş yaptı. Araç fiyatları düşüşünü sürdürürken araç piyasasından gelen son açıklamalar beraberinde yeni tartışmaları da getirdi. Araç fiyatları manipüle mi ediliyor. araç fiyatlarında balon mu oluştu, araç fiyatları ne olur, araç fiyatları düşecek mi, 2021'de araba fiyatları ne olur, araç fiyatlarına indirim gelecek mi, 2. el araba fiyatları düştü mü, sıfır araç fiyatlarına indirim var mı?

Araç piyasası karışık seyrini korurken sektörden gelen her yeni açıklama tartışmanın fitilini biraz daha ateşlemeye devam ediyor. Özellikle de araç fiyatlarına indirim açıklamaları büyük tartışmalara neden olurken oto galericiler fiyatların düştüğü konusunda ısrarcı olurken araba almak isteyen vatandaş ise fiyatlarda indirim olmadığını savunuyor. 

ARAÇ FİYATLARI NE OLACAK?

Şu anda hem araba satın almak hem de elindeki aracını satmayı düşünen kişiler bu sorunun yanıtını arıyorlar. 2020 yılında pandemi döneminde rekor üzerine rekor kıran araç fiyatları büyük bir hızla yükseliş göstermiş yaşanan süreçte vatandaşın araç almak için adeta yarışa girmesi sonrasında araba fiyatlarına zam yağmuru yaşanmıştı. 

2020 yıl sonu sıfır araç kampanyaları ile başlayan fiyat indirimleri sıfır araç fiyatları sonrasında ikinci el araç piyasasına da yansımış, fiyatlarda düşüş eğilimi hızlanmıştı. 2021 yılının ilk ayında da düşüş devam etti. Ocak ayı sıfır araç kampanyaları ile de indirim devam etti. Bazı markalarda 37 bin liraya varan nakit indirimi uygulanırken faizsiz taşıt kredisi destekleri ile de sektör fırsatlar sundu. Ocak ayında düzenlenen kampanyalara rağmen talep artışı yaşanmazken durgunluğun devam etmesi halinde fiyatlardaki düşüş eğiliminin devam edeceği belirtiliyor. 

ARAÇ FİYATLARINDA MANİPÜLASYON İDDİASI! BALON İLANLARLA ARAÇ FİYATLARINA MÜDAHALE Mİ EDİLİYOR? 

Araç piyasasında yaşanan dalgalanmanın ana nedeni ise balon ilanlar olarak gösterildi. Özellikle de vatandaşlar araç fiyatları için yapmış oldukları yorumlarda kendi takibe almış oldukları ilanlarda fiyat indirimi olmadığını dile getirerek ididayı sosyal medyada gündeme taşıdılar. Bazı kişiler ise araç fiyatlarına zaten pandemi döneminde çok büyük zamların yansıtıldığını, yapılan indirimlerin ise sadece köpüğün alındığı ilanlar olduğunu dile getirdi. 

Oto galericiler ise sürekli olarak kamuoyunda araç fiyatlarına indirim geleceği yönünde yoğun haber akışı yapıldığını, araç fiyatlarına indirim haberleri ile piyasanın manipüle edildiğini iddia ettiler. Son dönemde online ilan sitelerinde yaşanan ilan girişlerine de dikkat çeken oto galeriler, yüksek fiyatlarla girilen ilanlara bir kaç gün sonra büyük indirimler yapıldığını, bunların da sosyal medya hesaplarında paylaşılarak “oto galeriler sinek avlıyor” , “satılmayan araçlarda fiyat indirimleri başladı” gibi başlıklarla servis edildii iddia edildi. 

Yine aynı araç resimleri ile ucuz satılık araç ilanları girildiği, bu ilanların arandığında ise aracın satıldığı şeklinde bilgi verildiği, ama aslında böyle bir araç olmadan sadece piyasayı aşağıya çekmek için bu tip hileli ilanlar girdiği iddiası da gündeme taşındı. 

TÜRKİYE’DE FİYATI YÜKSELEN DÜŞMEZ ALGISI KIRILIR MI, YÜKSEK FİYATLA ARAÇ ALAN VATANDAŞ ZARARINA ARACINA SATAR MI?

Yapılan değerlendirmelerin büyük bir bölümünde “Türkiye’de fiyatı yükselen düşmez” mantığı öne çıkarılırken yine yüksek fiyatla araç alan çoğu kişinin zararına araçlarını satmayacak iddiası da indirim beklentisini zorlaştıran etkenler olarak öne sürüldü. Ancak fiyatlarda yaşanan düşüşün yüzde 15 seviyesine ulaşması ile beraber özellikle de yatırım amaçlı araç satın alan kişilerin daha fazla zarar etmemek adına panik satışlarına başlaması halinde araç fiyatlarında yaşanan düşüşün hızlanabileceği belirtildi. 

Yine sıfır araç markalarının 2020 yılından kalan stoklarını eritmek için yeni kampanyalara hazırlandıkları bilgisi de araç piyasasında heyecan yarattı. Koronovirüs salgını nedeni ile araba markalarını üretimlerinde bir kriz ve bir kere daha stok sorunu yaşanmadığı takdirde araç fiyatlarında ki düşüşün sürebileceği öngörüsü ise sektörde ağırlık kazandı. 

Araç piyasasının dalgalı seyrinin önümüzdeki dönemde de devam edebileceği belirtilirken sektörde yer alan ortak görüş ise 2021 yılına bir kere daha 2020 yılında olduğu gibi rekor fiyat artışları yaşamayacağı, fiyatların yerine oturacağı ve aşılamanın tamamlanması ile kısıtlama kararlarının kaldırılmasıyla beraber sektörde yeni normale geçiş ile toparlanma yaşanacağı yönünde oldu. 

NOT: Burada yer alan bilgiler araç piyasası sektöründe yaşanan gelişmelerin değerlendirmesi olup, emlak365.com olarak yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir