EKONOMİ

Araç Piyasası Yoğun Bakımda! Galericiler Duyurdu, Satışlar Tamamen Durdu, İkinci El Araç Fiyatları Yüzde 20 Düştü

Otomotiv sektöründe satışlar tamamen durdu. Pek çok galerici siftah yapmadan dükkan kapatmak zorunda kaldığını söylerken artık telefonların dahi çalmadığından şikayetçi. Pandemi döneminde rekor üzerine rekor kıran, fiyat artışı ile araba almak isteyenleri şoka uğratan araç fiyatları bu seferde galericileri hayal kırıklığına uğrattı. Sıfır araç stok sorunu çözüldü, ikinci el araç fiyatları çakıldı!

Otomotiv sektöründe satışlar tamamen durdu. Pek çok galerici siftah yapmadan dükkan kapatmak zorunda kaldığını söylerken artık telefonların dahi çalmadığından şikayetçi. Pandemi döneminde rekor üzerine rekor kıran, fiyat artışı ile araba almak isteyenleri şoka uğratan araç fiyatları bu seferde galericileri hayal kırıklığına uğrattı. Sıfır araç stok sorunu çözüldü, ikinci el araç fiyatları çakıldı!

Otomotiv sektörü 2020 yılında büyük bir dalgalanma yaşamış pandemi döneminin en başında düşen araç fiyatları ardından rekor bir yükselişe geçmiş, deyim yerindeyse peynir ekmek gibi satılan araç fiyatları rekor üzerine rekor kırarak baş döndürmüştü. 

SIFIR VE İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ?

Pandemi döneminde araç sektörü oldukça çalkantılı bir dönem yaşamıştı. Pandemi döneminin başında yaşanan ekonomik dalgalanma ile beraber araç fiyatları önce sert bir geri çekilme yaşamıştı. Ardından koronavirüs salgının pandemi ilan edilmesi ve hastalığın büyük bir hızla yayılması sonrasında vatandaşın araç talebi rekor seviyeye ulaşmış, hastalık kapma korkusu ile toplu ulaşımdan uzaklaşan vatandaşın alımları araç fiyatlarını hızla yükseltmişti. 

Koronavirüs salgının ilk döneminde ülkelerin ani olarak sınırlarını kapatması araç piyasasında tedarik zincirini bozmuş, kırılan zincir nedeni ile pek çok firma sıfır araç üretemez hale gelmişti. 2019 yılında düşen araç satış rakamları nedeni ile firmalar üretimde daralmaya gitmiş, üzerine 2020 yılında başlayan tedarik sorunu ile sıfır araç üretimi büyük bir darbe almıştı. 

Mart ayında ise pandeminin dünya çapında yayılmasının ardından alınan zorunlu kısıtlama kararları ile otomobil fabrikaları zorunlu olarak kapatılmış, bazı fabrikalarda 4 aya varan sürede hiç araç üretimi yapılmamıştı. Üretim olmamasına rağmen hastalık kapma korkusu ile artan araç talebi sonrası sıfır araç fiyatları rekor üzerine rekor kırmış, sıfır araç bulmak yükselen fiyata rağmen ne yazık ki imkansız hale gelmişti. 

Bazı sıfır araç modellerinde galerilerde bekleme süresi 4 aya ulaşırken beklemek istemeyen kişilerin ikinci el araçlara yönelmesi ile beraber bu seferde ikinci el araç fiyatları yükselişe geçmiş, hatta bazı modellerde 2. el araç fiyatları büyük bir şok etkisi yaratarak sıfır araç fiyatını dahi geride bırakmıştı. 

ARAÇ PİYASASINDA SON DURUM NE, SIFIR VE İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI DÜŞTÜ MÜ, YÜKSELDİ Mİ?

Konu hakkında açıklama yapan Samsun İkinci El Otomobilciler Dernek Başkanı İbrahim Kınık bir önceki zam dalgasında ikinci el araç fiyatlarının iki kat zam yediğini belirterek “Bunun sonucunda da iş değişti. Şu anda piyasa aşağıya geldi. Piyasa artık durdu. Yaklaşık iki aydır telefonlarımız çalmıyor. Pahalı arabalarda geri gelme daha da çoğaldı.

Döviz geri geldiği müddetçe, faizler yüksek olduğu müddetçe bizim de araba işimiz biraz duracaktır. 1 milyon TL’lik lüks arabalarda 150 bin TL kadar aşağı gelme oldu. Hala da rakamlar aşağıya doğru geliyor gibi. Orta sınıf otomobillerde de yüzde 20 oranında bir indirim oldu. Bundan iki ay önce 100 bin TL olan bir otomobil, 80-85 bin TL’ye kadar geriledi” diyerek fiyatlara yüzde 20 oranında indirim geldiğini duyurdu. 

ARABA SATIN ALMAK İSTEYEN KİŞİLER İÇİN ŞİMDİ EN DOĞRU ZAMAN! 

Kınık yapmış olduğu açıklamasında sıfır ve ikinci el araç almak isteyen kişiler için şu an en doğru zaman olduğunu belirterek fiyat indirimi yapmak istemeyen vatandaşın direndiğini ancak telefonların bile çalmadığını belirterek bu nedenle uzun bir bekleyişten sonra fiyata indirim yapılmak zorunda kalındığını söyledi. 

Piyasada fiyatların dip noktayı gördüğünü belirten Kınık bundan daha fazla indirim olmayacağını belirterek satışı bekleyen çok araç olduğu için vatandaşın seçim şansı olduğunu belirterek ikinci el araç almak için en doğru zaman olduğunu söyledi. 

NOT: Burada yer alan bilgiler Samsun İkinci El Otomobilciler Dernek Başkanı İbrahim Kınık tarafından yapılan açıklamalardan derlenmiş olup, emlak365.com olarak yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Emlak365.com


8 Yorum

  1. Geçen yıl 40 bin olan araca 95bin isteyip satılmayınca 92 bine çektiler nereden düştü fiyatlar haram yiyorlar.

  2. 100bşn TL lik araba 80 85 düştü demiş ya bu düştüm oluyor illeti kandırmayın 60 65 olur ozaman düştüğüne herkes inanir maalesef bizim insanlar örnek veriyorum yag 30 35 Ken 75 80 olmuş 55 düşsün düştü dye sevinirler yok arkadaş 30 35 se 45 olsun tm eyvAllah arabalarda düşmedi arabam var satıp degiştirmek istiyorum benimkinde 10bin kar ettim zannedecek 25 50 pahaliya alicam

  3. Almasın kimse 30 liralık araba 70 lira olmuş.. Fırsatsızlar sizi şimdi ağlarsunız tabi. Çok daha beklersiniz o telefonun çalmasını

  4. Sakın sakın 2 el araba almayın galericiler ve alsatcilar araba sitogu yaptilar satamadiklari hergun zarar ediyorlar vatandaş olarak birazdaha sabredersek fircatcilarin ellerinde patlayacak stokları

  5. Sakın ha bunlarin yalanina ….. söz şimdi millette 2.el araclar degerine gelene kadar almayin…. varsa paraniz birakin faize .. bunlara paranizi kaptirmayin

  6. Sürekli haber yaptırıyorlar galericiler araç almanın tam zamanı diye, almayın arkadaşlar,nasıl çıktıysa o hızla inecek,

  7. Sürekli haber yaptırıyorlar galericiler araç almanın tam zamanı diye, almayın arkadaşlar,nasıl çıktıysa o hızla inecek,

  8. arkadaslar bunlar fırsatçılıktan çıkmış bunlar bildiğin olmuşlar bize düşen akıllı davranıp beklemek ellerinde patlasın biz o 60 bın tl lık fark ıcın 25 ay yemeden içmeden çalışmamız gerekıyor onlar ıcın basıt bi para olablir bizim için çok para (para kolay kazanılmıyor ) ALMAYALIMMMM ALDIRMAYALIMM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir