Araç Sahiplerine Kötü Haber Geldi: Araba Sigorta Fiyatlarına Zam Yapıldı!

Arabası olan herkesi ilgilendiriyor! Uzun süredir yükselmeye devam eden ikinci el araç fiyatları beklendiği üzere araba sigorta fiyatları 2021 için zam yapılmasına neden oldu. Sıfır araç sigorta primi daha düşük kalırken ikinci el araç sigortası fiyatı ise yükselmiş oldu. Araba sigortası ne kadar, araç sigorta fiyatları kaç TL, zam geldi mi, kaç TL oldu?

Araç Sahiplerine Kötü Haber Geldi: Araba Sigorta Fiyatlarına Zam Yapıldı!

İkinci el araç fiyatlarında yaşanan zam yağmuru uzun süredir beklendiği üzere araç sigortası fiyatlarında da yükselişe neden oldu. Araç fiyatlarında yaşanan yukarı yönlü hareketlilik araç sigortası fiyatlarına da yansıtılırken yapılan zam milyonlarca araç sahibi için yeni bir maliyet artışı anlamına geliyor. 

Yaşanan fiyat artışını değerlendiren İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği Onursal Başkanı Turusan Bağcı yaşanan yükselişi "çarpan etkisi" olarak değerlendirirken sıfır araçların sigorta primleri daha düşük kaldı, ikinci el araç sahipleri için ise araç sigortası primi yükselmiş oldu. 

ARABASI OLAN HERKESİ İLGİLENDİRİYOR! 

Son dönemde durdurulamayan ikinci el araç fiyatları zam üstüne zam yerken yaşanan yükseliş sigorta fiyatlarına da olumsuz yansıdı. Yapılan fiyat güncellemesini değerlendiren Bağcı "İkinci el araç fiyatları yükseldiği için ona endeksli sigorta fiyatları da artış gösterdi. Sıfır arabalarda ise durum daha farklı. Sıfır araçların sigorta primleri daha düşük. Sigorta şirketleri sıfır araçlara düşük primli fiyat veriyor. Nedeni ise sıfır araçlarda kaza oranı çok düşük" diyerek bunun nedenini yeni araba sahiplerinin araçlarını daha dikkatli kullanması olarak gösterdi. 

Sigorta fiyatlarının sürekli olarak güncellendiğini belirten Bağcı ikinci el araç sigortası hesaplama işleminde araç değer listesinin baz alındığını, piyasa rayiç değeri listesinin de sürekli güncellendiğini belirterek araç fiyatlarında yaşanan yükselişlerin bu nedenle sigorta fiyatlarına da yansıdığını belirtti. Son dönemde şirketler tarafından kaza yapan kişilere ödenen değer kaybı tazminatlarında da artış yaşandı. 

SIFIR ARAÇ SİGORTASI DAHA UCUZ KALDI, İKİNCİ EL ARAÇ SİGORTASI FİYATI YÜKSELDİ!

Yapılan düzenleme nedeni ile sıfır araç sigortası primi daha düşük kalırken son dönemde büyük bir hızla yükselen ikinci el araç fiyatlarının çarpan etkisi ile sigorta primi fiyatları da yükselmiş oldu. Araç sigortası hesaplaması için kullanılan en önemli kriterk aracın fiyatı olarak öne çıkarken aracın fiyatı yükseldikçe vatandaşın cebinden çıkan sigorta ücreti de yükseliyor.

Yine aynı şekilde araç fiyatı düşük olan kişilerin ödeyecekleri sigorta ücreti de düşüyor.

Yorumlar (1)
Ali can 2 hafta önce
Haaa haa hani düşecektii gülerriiim