Asgari Ücret, Emekli, Memur Zammı Belli Oldu! Sıra 4/D'li Taşeron İşçilerde

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının ardından memur, memur emeklisi, işçi, esnaf, çiftçi emeklilerinin maaş zam oranları belli oldu. Emekli ve memurların maaş zam oranlarından birkaç gün önce de asgari ücret tutarları belli olmuştu. Peki taşeron işçilerin maaş zam oranları ne zaman belli olacak? Haberimizde ele aldık.

Asgari Ücret, Emekli, Memur Zammı Belli Oldu! Sıra 4/D'li Taşeron İşçilerde

2021 yılının başlamasıyla birlikte çalışam hayatında yer alan milyonlarca çalışanın alacakları yeni maaş zam oranları belli oldu. Ancak kamuda kadrolu 4/D bünyesinde çalışan taşeron işçilerin maaş zam oranlarına dair görüşmeler başlamadı. 

TAŞERON İŞÇİLERİN MAAŞ ZAM ORANLARI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

31 Ekim tarihinden itibaren yeni dönem mali ve sosyal hakların belirlenmesi için takipte olan taşeron işçiler için henüz resmi açıklama gelmedi. 

Kasım döneminde ilk görüşmelerin başlamasını ümit eden 4/D'li personeller için beklenen gerçekleşmedi. Aralık ayında asgari ücret görüşmelerinin başlamasının ardından ise taşeron işçi toplu iş sözleşmesi toplantılarının 2021 yılına kaldığı değerlendirildi. 

Asgari ücret için sürecin tamamlanması, emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam oranlarının TÜİK enflasyon rakamları ile belli olmasının ardından taşeron işçiler için gündemde olan 2021 Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin başlaması bekleniyor. 

MUHTEMEL TİS TARİHLERİ

Çalışma Bakanlığı ile işçi sendikası arasında gerçekleştirilecek görüşmelerin ocak ayı sonuna kadar başlayabileceği değerlendiriliyor. Ayrıca 2021 TİS görüşmelerinin en az bir aylık süreci kapsaması konular üzerinde anlaşma sağlanamaması durumunda ise sürecin birkaç aya yayılabileceği ele alınıyor. 

2021 TİS görüşmelerinde yer alacak başlıca konular ise; taşeron işçilerin maaş zam oranları, yüzdelik dilim ile asgari ücret maaş zam düzenlemesi, ikramiye promosyon oranlarının yeniden belirlenmesi, görev yanımı, tayin hakkı olarak görülüyor.

Emlak365.com