EKONOMİ

Asgari Ücret Endişesi Memurlarda Seyyanen Zam İsteğine Dönüştü! Memurlara Ek Zam Yapılacak Mı?

Memur maaşlarına yapılan 2021 Ocak zammının yeterli görülmemesinin ardından ek zam talepleri gündeme gelmeye devam ediyor. Memur-Sen'den yine seyyanen zam açıklaması yapıldı.

Memur maaşlarına yapılan 2021 Ocak zammının yeterli görülmemesinin ardından ek zam talepleri gündeme gelmeye devam ediyor. Memur-Sen'den yine seyyanen zam açıklaması yapıldı.

Türkiye’de milyonlarca memurun maaşlarına Ocak 2021’de yapılan maaş zammı memurları tatmin etmekten çok uzak kaldı. Zamlı maaşlarını yeni alan memurlar yeni maaş zammını dile getirmeye başladılar.

MEMURLAR EK ZAM İSTİYOR!

Milyonlarca memura Ocak ayında yüzde 7,33 maaş zammı verildi. Memurlar zamlı maaşlarını 15 Ocak’ta aldılar. Ancak bu zamlı maaşlar memurlarca tatmin edici bulunmadı. 2020 yılı içerisinde yaşanan hayat pahalılığının karşılığının bu olmadığını ifade eden memur temsilcileri şimdiden ek zam talebinde bulunmaya başladılar.

ASGARİ ÜCRET ENDİŞESİ!

Memur maaşlarına ek zam talebinin ana noktasını ise 2021 asgari ücret zammı oluşturuyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yönetiminde toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2021’de uygulanacak olan asgari ücreti net olarak 2.825 TL şeklinde açıklamıştı. Bu da yüzde 21,56 oranında bir artış anlamına geliyor. Memurlar ise yüzde 7,33 oranında aldıkları maaş zammının asgari ücret zammı ile karşılaştırıldığında üçte biri olduğunu ifade ediyorlar. Yıllar içerisinde asgari ücretlilere yapılan zam oranlarının sürekli memur maaşlarının üzerinde olması nedeniyle aradaki farkın azaldığını ifade eden memurlar bir kaç yıl içerisinde asgari ücretin memur maaşlarının üzerine çıkmasında endişe duyduklarını dile getirdiler.

400 TL SEYYANEN ZAM İSTENMİŞTİ!

Memurların zam taleplerini açıklayan kurum olan Memur-Sen geçtiğimiz günlerde tüm memurlara 400 TL seyyanen zam yapılmasını talep ettiklerini duyurmuştu. Memur-Sen’in bu zam talebi bir kısım memurlarca yetersiz bulundu. Daha yüksek bir zam istenmesi gerektiğini belirten memurlar Memur-Sen’e özellikle sosyal medya üzerinden tepki gösterdiler.

MEMUR-SEN ZAM AÇIKLAMASI!

Memur-Sen gelen tepkiler üzerine ek zam talebinde güncelleme yaptı. Bu sefer ise rakam verilmeden seyyanen zam talep edildiğini açıkladılar. Memur Sen tarafından yapılan açıklamada, “Memurlara verilen zam oranları ülkenin, ekonominin ve kamu görevlilerinin gerçekleriyle bağdaşmamaktadır. Geçmiş dönem enflasyon rakamlarıyla bu zam oranları örtüşmemektedir. Altın terinin kurumadan karşılığının ödenmesi gerektiğini şiar edinmiş bir medeniyetin kamu görevlilerinin de hakkını teslim edeceğine inanıyoruz. Bunun için memurlara ek maaş zammı verilmesi gerektiğini bir defa daha dile getiriyoruz.” denildi.

Memurların zam taleplerine şu ana kadar hükümet tarafından olumlu veya olumsuz bir yanıt verilmedi. Yapılacak ilk kabine toplantısında bu durumun gündeme alınıp değerlendirilmesi bekleniyor. Ancak memurlara ek zam konusunda şimdilik netleşmiş bir şey yok. Memur-Sen tarafından yapılan görüşmelerin sonuçlarının önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir