Asgari Ücret Maaşı Vergi ve Prime Gidiyor! Vergi Düzenlemesi Yapılırsa 2021 Yılında Asgari Ücret Kaç TL Olur?

Türkiye belirlenecek olan asgari ücret zam oranı için yapılan görüşmeleri yakından takip etmeye devam ederken süreçte vergi düzenlemesi yeniden gündemde.

Asgari Ücret Maaşı Vergi ve Prime Gidiyor! Vergi Düzenlemesi Yapılırsa 2021 Yılında  Asgari Ücret Kaç TL Olur?

Türkiye belirlenecek olan asgari ücret zam oranı için yapılan görüşmeleri yakından takip etmeye devam ederken süreçte vergi düzenlemesi yeniden gündemde. Peki, asgari ücretten kaç TL vergi kesiliyor, vergi düzenlemesi yapılırsa asgari ücret kaç TL olur?

Emlak365.com  / Toplum içerisinde en düşük gelir grubu içerisinde yer alan asgari ücretli çalışanlar ödemiş oldukları vergi yükü ile büyük mağduriyet yaşamaya devam ederken 2021 asgari ücret zam oranı için vergi pazarlığı tekrar gündeme geldi. Hem asgari ücretli çalışanlar, hem işçi sendikaları hem de işveren tarafı asgari ücret için yeni vergi düzenlemesi talep ediyor. 

ASGARİ ÜCRETTEN KESİLEN VERGİ VE PRİMLERİN LİSTESİ 2020

Brüt Asgari Ücret Maaşı 2 Bin 943 TL 

% 14 SGK Primi 412.02 TL 

% 1 İşsizlik Sigortası Fonu 29.43 TL

% 15 Gelir Vergisi 375.23 TL 

Asgari Geçim İndirimi 220.73 TL 

% 07,59 Damga Vergisi 22.34 TL 

Kesintiler Toplamı: 618.29 TL 

Kesintilerden Sona Ele Geçen Net Asgari Ücret Maaşı 2 Bin 324,71 TL 

ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞAN HER AY 619 TL VERGİ VE PRİM ÖDÜYOR! 

Açıklanan kesinti listesine göre asgari ücretli çalışanlar maaşlarında her ay 619 TL vergi ve prim ödemesi yapıyor. Bu tutar asgari ücretli çalışanları isyan etme noktasına getirirken 22 Aralık 2020 tarihinde HAK İŞ ev sahipliğinde yapılacak olan 3. toplantı ile vergi düzenlemesi konusunda yeni taleplerin hem işçi sendikaları hem de işveren sendikaları tarafından bir kere daha gündeme getirilmesi bekleniyor. 

VERGİ DÜZENLEMESİ YAPILIRSA ASGARİ ÜCRET KAÇ TL OLUR?

İşveren sendikaları pandemi nedeni ile yüksek oranda zam yapmak yerine daha düşük zam oranı ile devletin vergi düzenlemesi ile kendilerini desteklemesini isterken, işçi sendikaları ise en az yüzde 15 oranında zam ve gelir vergisi düzenlemesi ile çok daha yüksek oranda zam almak istiyorlar. 

Şu anda en büyük talep asgari ücretten alınan gelir vergisinin kaldırılması yönünde olurken sadece bu vergi kaleminin kaldırılması halinde dahi asgari ücrete 375 TL zam gelmiş olacak. 

Merkez Bankası tarafından 2020 yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 14,18 olarak açıklanırken asgari ücrete yüzde 14 oranında zam yapılsa dahi gelir vergisi düzenlemesi ile asgari ücret maaşı 2021 yılında 3 bin 24 TL olarak uygulanmaya başlanacak. 

Yorumlar (0)