Asgari Ücret Tespit Komisyonu 3. Tur Toplantısı Öncesi Rakamlar Sızdırıldı! İşte Tarafların 2021 Maaş ve Zam Önerisi Rakamları

Kritik toplantı öncesi tarafların dosyasında olan zam teklifleri sızdırıldı! Asgari ücret tespit komisyonu toplantısı öncesi işçi, işveren ile Aile ve Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından masada olan zam teklifleri ne kadar? .

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 3. Tur Toplantısı Öncesi Rakamlar Sızdırıldı! İşte Tarafların 2021 Maaş ve Zam Önerisi Rakamları

Kritik toplantı öncesi tarafların dosyasında olan zam teklifleri sızdırıldı! Asgari ücret tespit komisyonu toplantısı öncesi işçi, işveren ile Aile ve Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından masada olan zam teklifleri ne kadar?

Emlak365.com  / Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından beklenen 3. toplantı an itibari ile HAK - İŞ ev sahipliği ile başlıyor. Yaklaşık 7 milyon kişiyi yakından ilgilendiren 2021 asgari ücret zam oranı için bugün asgari ücret tespit komisyonu 3. toplantısını işçilerin ev sahipliğinde yapılacak. 

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU İÇİN 3. TOPLANTI ÖNCESİ RAKAMLAR SIZDIRILDI! 

Yapılacak olan 3. toplantı öncesinde tarafların masasında bulunan rakamlar basına sızdırıldı. Açıklanan rakamlara göre taraflar arasında asgari ücret zam oranı için ilk rakam yüzde 15 olarak ağırlık kazandı. Söz konusu oran hem Merkez Bankası 2020 yıl sonu enflasyon tahmini için açıklanan yüzde 14.1 rakamının üzerinde kalacak hem de enflasyonun üzerine çok fazla çıkılmayacak. 

İşçiler ise enflasyona ek olarak refah payı da ödenmesini istediği için söz konusu rakam yüzde 17 olarak şekillendi. İşçi sendikaları yüzde 15 zam + yüzde 2 refah payı uygulaması ile en az yüzde 17 zam verilmesini talep ediyor. 

ASGARİ ÜCRETE YÜZDE KAÇ ZAM GELECEK, 2021 YILINDA ASGARİ ÜCRET MAAŞI KAÇ TL OLACAK?

Masada olan zam teklifleri sonrasında gelecek olan muhtemel zam oranlarına göre asgari ücret 2021 yılında;

Asgari ücrete % 8 oranında zam gelirse brüt asgari ücret 3 bin 178 lira, net asgari ücret 2 bin 510 TL, 

Asgari ücrete % 9.4 zam gelirse brüt asgari ücret 3 bin 220 lira, net asgari ücret 2 bin 542 TL,

Asgari ücrete % 12 zam gelirse net asgari ücret 2 bin 603 TL, 

Asgari ücrete % 15 zam gelirse 2 bin 673 TL, 

Asgari ücrete % 17 zam gelirse 2 bin 720 TL, 

Asgari ücrete % 20 zam gelirse 2 bin 790 TL olacak. 

Yorumlar (0)