Asgari Ücret Tespit Komisyonunun Masasında Olması Beklenen En Düşük ve En Yüksek Zam Oranları

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından Aralık ayında gerçekleştirilecek toplantılar öncesinde, komisyonun masasında olabilecek 2020 yılı zam oranlarını haberimizde ele aldık.

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun Masasında Olması Beklenen En Düşük ve En Yüksek Zam Oranları

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından Aralık ayında gerçekleştirilecek toplantılar öncesinde, komisyonun masasında olabilecek 2020 yılı zam oranlarını haberimizde ele aldık. 2020 yılı asgari ücret zam oranı analizi ve aylık maaş tutarı hesaplaması. 

2020 yılında asgari ücret ile çalışan milyonlarca vatandaşın maaşında belli bir oranda zam yapılacak. Bu zam oranı ise milyonlarca çalışanın ekonomik durumunu belirleyecek.Emlak365.com olarak bizlerde bu haberimizde siz okuyucularımız için Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun masasında olabilecek muhtemel zam oranlarını araştırdık. Başta enflasyon verileri olmak üzere çok sayıda etmene bağlı olarak elde ettiğimiz 2020 yılı asgari ücret zam oranları değerlendirmemizi sizlerle paylaşıyoruz. İşte yaklaşık 7 milyon çalışanı doğrudan 20 milyon çalışanı ise dolaylı olarak etkileyecek olan asgari ücret zam değerlendirmesi. 2020 YILI ASGARİ ÜCRET ZAM ORANLARI DEĞERLENDİRMESİ2020 yılında asgari ücret zam oranlarında belirleyici olması beklenen etmen enflasyon verileri olacak. 2018 yılında yaşanan ekonomik dalgalanma ile fırlayan enflasyon rakamlarında ivme aşağı yönlü olmaya başladı. Bu kapsamda 2019 yılı başına açıklanan enflasyon hedefleri ile şu dönemde açıklanan enflasyon hedefleri arasında büyük fark var. Beklentilerin tamamında enflasyon rakamları aşağı yönlü revize edildi. Bu Bilgiler Işığında;2020 yılında asgari ücrete ne kadar zam yapılacak? Maaşlar verilecek zam oranıyla birlikte ne kadar artacak? En düşük ve en yüksek zam oranları beklentisi ne kadar? İşte bu sorulara Emlak365.com olarak verdiğimiz yanıtlar.Beklenen En Düşük Zam Oranı2020 yılı asgari ücret zam görüşmeleri sırasında maaşlara etki edecek en önemli etmen enflasyon oranları. Burada iki rakam öne çıkıyor; birincisi Maliye Bakanlığı'nın 2019 yılı sonu enflasyon hedefi, ikincisi Maliye Bakanlığı'nın 2020 yılı enflasyon hedefi. Burada komisyon 2020 yılı zammı için, 2020 yılı sonu enflasyon hedeflerini esas alarak zam kararı alırsa maaşlar yüzde 8.5 artacak. Bu zam 171 TL'lik artış sağlayacak, asgari ücret aylık 2 bin 192 TL olacak. Beklenen En Yüksek Zam Oranı2020 yılı için üstü sınır için henüz bir değerlendirmede bulunmak çok zor. Ancak ekonomi uzmanları tarafından ele alınan rakamları sizlere aktarıyoruz. Asgari ücret zam görüşmelerinde en yüksek zam oranı adına en sık telaffuz edilen oran yüzde 15. Kamu işçilerinin maaşlarına yüzde 12 zam yapılması (maaşlar asgari ücretten yüksek) asgari ücretlilere bu oranda bir zam yapılabileceği şeklinde yorumlandı. Yüzde 15 zam yapılırsa maaşlar 303 TL artacak ve maaşlar 2 bin 323 TL olacak. Emlak365.com


Yorumlar (0)