banner136

Asgari Ücret Zammını Belirleyen Etmenler Değişti! İşte Yeni Yıl için Düşünülen Aylık Asgari Ücret

2021 yılı asgari ücret zam oranı şimdiden konuşulmaya ve merak edilmeye başlandı. Konuya dair basında bazı haberler yer almaya başladığı şu günlerde en merak edilen başlık ise zam oranı oldu. Peki 2021 yılı asgari ücret zam oranı ne kadar olacak? Asgari ücret zammı çalışanları mı yoksa işverenleri mi sevindirecek? Haberimizde ele alıyoruz.

Asgari Ücret Zammını Belirleyen Etmenler Değişti! İşte Yeni Yıl için Düşünülen Aylık Asgari Ücret

2021 yılı asgari ücret zam oranının belli olmasına bir kaç ay kaldı. 2020 yılının son çeyreğine girdiğimiz bu günlerde milyonlarca çalışan 2021 yılında en az ne kadar maaş alabileceklerini merak ediyorlar. 

Bu konuda henüz ne işçi tarafını temsil edilecek yetkili konfederasyon olan Türk İş Sendikasından ne de işveren tarafı için masada olacak olan TİSK'ten açıklama gelmedi. Ancak milyonlarca kişiyi ilgilendiren konuya dair ilk rakamlar konuşulmaya başlandı. 

ASGARİ ÜCRET ZAM ORANINI BELİRLEYEN ETMENLER DEĞİŞTİ

2021 yılı için asgari ücret zam oranı görüşmeleri geçtiğimiz seneye göre çok farklı etmenlerin ele alınmasıyla belirlenecek. 

Geçtiğimiz sene gerçekleştirilen görüşmelerde çalışanların maaşları belirlenirken yıllık enflasyon oranları, alım gücü gibi ekonomik etmenler etkili olmuştu. 2021 yılı için yapılacak zam oranı görüşmelerinde ise pandemi sürecinin etkileri ele alınacak. 

Bu dönemde çalışanların yaşadıkları zorlu ekonomik süreç, alım gücünün azalması, temel ihtiyaçlarda yaşanan yüksek zamlar masada yer alırken TİSK ise pandemi sürecinde yaşanan durgunluk ve işverenlerin yaşadıkları ekonomik kayıpları masaya taşıyacak. 

2021 ASGARİ ÜCRET ZAMMI YÜZDE KAÇ OLACAK?

2021 yılında maaşlara yapılacak olan zam oranlarına ilişkin henüz resmi açıklamalar bulunmuyor. Türk İş Sendikası zam oranı talebini, TİSK ise ne kadar zam uygulanmasına dair teklifini açıklamadı. Aralık ayında asgari ücret belirleme komisyonunda görüşülecek olan konular öncesi ise bazı oranlar konuşuluyor. 

Enflasyon yüzde kaç olursa o oranda zam: 2020 yılı enflasyonunun yüzde kaç oranında belirlenirse maaşların o oranda artması konululan ilk teklifler arasında. Bu durumda maşların yüzde 10 ile yüzde 11 seviyesinde bir zam alması bekleniyor.

Bunun dışında konuşulan bir diğer rakam ise 2500 TL rakamı. Maaşların doğrudan 2500 TL'ye çıkarılması ve 2021 yılında bu rakamın en düşük aylık ücret belirlenmesi konuşulan bir diğer iddia. 

Emlak365.com - ÖZEL HABER

Yorumlar (2)
İşçi kerim 4 ay önce
Asgari ücret 3bin TL olmazsa bu ülke bitmiştir
İşçi 4 ay önce
2021 de asgari ücrete zam yapılmaması gerekiyor işverenler çok kötü durumda,1750 tl ye indirilse daha iyi işçiye zengin olacak kadar çok aç kalacak kadar az verilmemeli.sonuçta çalışabilecek kadar yemesi gerekiyor diye düşünüyorum.zaten çoğu bin tl pandemi parası alıp ev araç sahibi oldu...