Asgari Ücrete 752 TL Zam Mı Gelecek? Kanun Teklifi Meclise Sunuldu

Pandemi nedeni ile geçim sıkıntısı her geçen gün ağırlaşmaya devam ederken meclise sunulan kanun teklifi ile asgari ücrete 2021 yılında ikinci kez zam yapılması talep edildi. Kanun teklifi yasalaşırsa asgari ücrete 752 TL zam gelecek ve 3 bin 577 TL olacak!

Asgari Ücrete 752 TL Zam Mı Gelecek? Kanun Teklifi Meclise Sunuldu
Ekonomide yaşanan olumsuzluklar asgari ücretli çalışan milyonlarca kişinin geçim sıkıntısı yaşamasına neden oldu. Özellikle de dolar kuru ve enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş ile yaşanan zam yağmuru vatandaşın alım gücünü olumsuz etkiledi.

Yaşanan bu olumsuzluklar asgari ücretlinin alım gücünü düşürürken asgari ücrete zam yapılmasını sağlayacak yeni bir zam önerisi için kanun teklifi meclise sunuldu.

2021 YILINDA ASGARİ ÜCRET MAAŞINA BİR KERE DAHA ZAM YAPILACAK MI, ASGARİ ÜCRET 3 BİN 577 TL OLUR MU?

HDP tarafından meclise sunulan kanun teklifi kapsamında asgari ücretten yapılan yüksek vergi kesintisi eleştirildi ve brüt asgari ücretin yüzde 33,4'ü vergi ve diğer kesintilere gittiği belirtildi. Asgari ücretli çalışanların yılın 122 günü vergi ve kesintiler için çalıştıkları belirtilen kanun teklifi ile asgari ücretlilere hazine desteği verilmesi istendi.

Kanun teklifi meclisten bu şekilde geçer ve kabul edilirse asgari ücretten kesilen vergi tutarı hazine tarafından karşılanacak ve asgari ücret maaşında 752 lira artış yaşanacak. Kanun teklifi yasalaşırsa bu durumda 752 liralık artışın ardından 3 bin 577 TL seviyesine yükselmiş olacak.Asgari ücrete yeniden zam gelmesini sağlayacak olan kanun teklifi ilk olarak komisyonda görüşülecek. Komisyonda görüşülen teklif ardından onay alması halinde meclis gündemine taşınacak. Mecliste çoğunluğun onayının alınması durumunda kanun teklifi yasalaşacak ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sunulacak.

Cumhurbaşkanının da imzalaması halinde Resmi Gazete ile yayımlanacak olan kanun teklifi yasalaşacak ve yürürlüğe girecek. Böylelikle asgari ücretlilerin maaşında 752 liralık artış yaşanacak.
Yorumlar (0)