Asgari Ücrete Gelir Vergisi Ayarı! Maaş Ödemelerinde Yeni Formül

Milyonlarca asgari ücretli çalışanı yakından ilgilendiren gelir vergisi düzenlemesi Eylül ayından itibaren maaşları etkileyecek. Vergi diliminin değişmesi nedeniyle özellikle AGİ ödemeleri yüksek olan vatandaşların almış oldukları maaşlarda kesintiler yapılacak. Milyonlarda asgari ücretliyi yakından ilgilendiren düzenleme esasları kimin ne kadar maaş alacağı haberimizde.

Asgari Ücrete Gelir Vergisi Ayarı! Maaş Ödemelerinde Yeni Formül

Asgari ücretle çalışan milyonlarca kişi için Eylül ayından sonra vergi dilimi bir üst sınırdan kesilecek. 

Eylül ayı itibariyle değişecek yeni maaş hesaplama formülüyle asgari ücretli vatandaşlar yüzde 15 gelir vergisi diliminden yüzde 20 gelir vergisi dilimine giriyorlar. Yılın ilk 8 ayında yüzde 15 oranında gelir vergisi ödeyen asgari ücretler bundan sonraki aylarda yüzde 20 oranında gelir vergisi ödemesi yapacaklar. 

GELİR VERGİSİ ÖDEME ORANI ARTTI KİM NE KADAR MAAŞ ALACAK?

Asgari ücretli çalışanlar için vergi dilimi değişikliği Eylül ayından itibaren geçerli olacak. Eylül ayı bordrosunda kazancın bir kısmı yüzde 15’den, bir kısmı yüzde 20’den vergilenecek. Yılın kalan son üç ayında ise tüm kazancı yüzde 20’den (daha yüksek orandan) vergilenecek. 

Vergi Artışı Net Asgari Ücrette Düşüşe Neden Olur Ancak Devlet Maaşların Aynı Kalmasını Sağlıyor

Vergi dilimi değişikliği nedeniyle şuan 2 bin 324 TL olarak ödenen net asgari ücrette kesinti olması gerekiyordu. Ancak devlet bu kesintilere müdahale ediyor ve asgari ücretlilerin maaşlarının aynı kalmasını sağlıyor. 

Asgari ücretle çalışanların ödemiş oldukları vergi yılın ilk 8 ayı 375 TL olurken bundan sonraki dönem için 400 TL'ye yükselecek. Asgari ücretlinin son üç ay bordrosunda ise 500,31 lira gelir vergisi kesintisi yapılacak. Ancak her durumda asgari ücretlinin net maaşı 2 bin 324 liranın altına düşmeyecek.

ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN ARTACAK?

Asgari ücret ile çalışanların maaşları yılda bir defa yükseliyor. Her yıl Aralık ayında işverenler, işçi sendikası ve hükümet tarafından gerçekleştirilen görüşmeler sonrasında maaş oranı belirleniyor. Bu maaş zam oranı ise Ocak ayından itibaren uygulamaya giriyor. Asgari ücretle çalışanlar bundan sonraki dönemde ilk zamlı maaşlarını Ocak ayında alacaklar. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)