Asgari Ücretlilerin Kredi Kullanım Limitleri Düştü! Yeni Düzenlemeyle Kim Ne Kadar Kredi Kullanır?

Kredi kullanacak olan vatandaşlar için belli bir oranda kredi kullanım limiti belirleniyor. Bu limit alınan maaş tutarı, aylık hane geliri, kredi risk puanı ve kredi vade süreci ile belirleniyor. BDDK'nın son düzenlemesi ile kredi vade oranlarında önemli bir değişiklik oldu. Bu düzenleme ile asgari ücretli vatandaşların kredi kullanım limitleri de düşmüş oldu.

Asgari Ücretlilerin Kredi Kullanım Limitleri Düştü! Yeni Düzenlemeyle Kim Ne Kadar Kredi Kullanır?

İhtiyaç kredisi kullanımlarına ilişkin geçtiğimiz haftalarda önemli bir düzenleme yapıldı. 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından alınan karar kapsamında ihtiyaç kredilerinde 60 ay olan vade süreci 36 ay olarak değiştirildi. Bu kapsamda vatandaşlar kredi kullanımlarında en fazla 36 ay vade imkanından faydalanacaklar. 

ASGARİ ÜCRETLİLER İÇİN YENİ KREDİ KULLANIM LİMİTLERİ

İhtiyaç kredisi kullanımlarında müşteriler için limit belirlenmesinde bazı kurallar uygulanıyor. Bu kuralların başında ise gelir şartı geliyor. 

Asgari ücretli bir vatandaş ihtiyaç kredisi kullanmak istediğinde ödemeleri ve kredi limiti aylık hane gelirine göre belirleniyor. Uygulanan şart ise kullanılan kredi için oluşan aylık taksit tutarının gelirin en fazla yüzde 50'si kadar olması. Mevzuatta yer alan bu karar kapsamında 2020 yılında aylık en fazla 2 bin 324 TL aylık hane geliri bulunan bir vatandaş maaşının yarısını yani 1162 TL kredi taksiti olarak kullanabilir. 

Bu şartın dışında asgari ücretli vatandaşların ve ihtiyaç kredisi kullanacaklar için diğer bir önemli koşul ise kredi risk puanı. Müşterilerin kredi limitleri daha önceki bankacılık işlemleri kapsamında belirlenir. En güvenilir risk grubunda olan bir müşteri için kredi limiti bankanın inisiyatifinde artırılabilir. Ancak az riskli ve riskli grup için limit artırımı daha az olasılıklıdır. 

EN FAZLA NE KADAR KREDİ KULLANILABİLİR?

İhtiyaç kredisi kullanımlarında vade sayısının değişmesi müşterilerin daha az kredi kullanımları anlamına geliyor. Bu çerçevde kredi risk puanı güvenilir seviyede olan ve aylık 2 bin 324 TL maaş alan bir müşterinin kullanabileceği krediye dair detaylar şu şekilde;

En Düşük Faiz Oranı Yüzde 1.17 ile Yapılan Hesaplama

Eylül sonu Ekim başı itibariyle en düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde yüzde 1.17 ile Fibabanka'da. Bu faiz oranıyla aylık 1162 TL taksitle kullanılabilecek kredi limiti ve 36 ay vadeli ödeme planıyla  şu şekilde;

Güncel faiz oranlarıyla asgari ücretli bir müşteri ortalama 30 bin TL ile 35 bin TL arasında ihtiyaç kredisi kullanır. Bu oranlar kredi risk puanı, hane geliri, bankacılık işlemlerinin kullanımı gibi etmenlerle artabilir veya azabilir.

Emlak365.com

Yorumlar (0)