Aşı Haberleri Peş Peşe Geldi, Altından Kaçış Başladı! Gram, Çeyrek ve Ons Altın Fiyatları İçin Uzman Yorumu

Piyasalar yaşanan anlık veri akışına sert tepkiler vermeye devam ederken yatırımcının güvenilir limanı altın fiyatlarında da dalgalanma sürüyor.

Aşı Haberleri Peş Peşe Geldi, Altından Kaçış Başladı! Gram, Çeyrek ve Ons Altın Fiyatları İçin Uzman Yorumu

Piyasalar yaşanan anlık veri akışına sert tepkiler vermeye devam ederken yatırımcının güvenilir limanı altın fiyatlarında da dalgalanma sürüyor. Gram altında değer kaybı 85 liraya ulaşırken koronavirüs tedavisi için geliştirilen aşı haberlerinin peş peşe gelmesi üzerine büyük yatırımcılarda altından çıkış başladığı görüldü. Altın satan yatırımcılar hızla borsaya giriş yaptı, pandemi döneminde sert düşen ve çok ucuzlayan bankacılık, seyahat, eğlence ve petrol şirketlerinin hisselerine yoğun alım talebi yaşandığı görüldü. Peki, elinde altını olanlar ne yapmalı, elinde altını olanlar dikkat, satmak için doğru zaman mı, borsaya girilir mi, hangi hisseleri almalı?

Pfizer tarafından yapılan aşı açıklamaları sonrasında yaşanan sert dalgalanmalar en çok altını olumsuz etkiledi. Gram altının fiyatı 540 liralık rekor seviyeyi gördükten sonra 458 lira seviyesine kadar gerileyerek 82 liralık kayıp yaşamıştı. Uluslararası piyasada da altın yatırımcısının aşı haberleri sonrası yoğun satışa başlaması ons altın fiyatında sert gerilemeler yaşanmasına neden olmuştu. ELİNDE ALTINI OLANLAR DİKKAT! UZMAN YORUMU İLE ELİNDE ALTINI OLANLAR NE YAPMALI, ALTIN SATMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN MI?Gram altının 540 lira seviyesini görerek rekor üzerine rekor kırması üzerine yaşanan sert düşüş altın yatırımcısının da panik yaşamasına neden oldu. Bank Of America tarafından yayımlanan teknik analiz raporu ile ise yatırımcıların altından hızla çıktığını ve aşı haberinin gelmesinin ardından altından çıkan yatırımcıların borsalara yöneldikleri duyuruldu. Açıklanan nota göre geride bıraktığımız hafta 4 milyar dolarlık altın satışının ardından 71,4 milyar dolarlık sıcak para Amerika ve gelişmekte olan pazarların borsalarına aktı. Dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan Bank Of America tarafından açıklanan strateji raporuna göre artık gelen her yeni aşı haberinin altın için satış yönünde fiyatlanması gerektiği belirtilerek "Aşının dağıtımı öncesinde iyimserliğin tepe yapmasıyla, kredi ve hisse senedi fiyatları gelecek aylarda zirvede pozisyonlanma, zirve politikaları ve kârların zirve yapmasıyla en yükseğe çıkacak" ifadelerine yer verildi. 

GRAM, ÇEYREK VE ONS ALTIN FİYATI HAFTAYI NASIL KAPADI, 1 GRAM ALTIN KAÇ TL OLDU?540 lira seviyesini görerek tüm zamanların tarihi rekorunu kıran altın hem uluslararası piyada ons altının fiyatında yaşanan geri çekilme hem de dolar kurunda yaşanan düşüş nedeni ile sert bir değer kaybı yaşamıştı. Haftanın son işlem gününde altın fiyatları toparlanmaya geçse de yine de istenilen çıkışı yakalayamadı. Gram altın 458,75 TL, çeyrek altın 746,10 lira ve ons altının fiyatı 1.872 dolar seviyesi ile haftayı kapatmış oldu. Emlak365.com


Yorumlar (0)