Askerlik Borçlanması Sayesinde 52 Yaşında Erken Emeklilik! İşte Koşullar

Askerlik borçlanması vatandaşların daha erken yaşta emekli olmalarını sağlayabiliyor. 2021 yılı askerlik borçlanması detaylarını ve 52 yaşında emeklilik ile ilgili soru cevap haberimizde.

Askerlik Borçlanması Sayesinde 52 Yaşında Erken Emeklilik! İşte Koşullar

Emeklilik yaşı için en önemli etmenlerin başında işe giriş tarihi geliyor. İlk sigortası 1999 yılı Eylül ayından önce olanlarda ise yaş şartı çok değişkenlik gösteriyor. Çok erken yaşta emekli olma fırsatı yakalayan vatandaşlar askerlik ve doğum borçlanmalarıyla bu yaşı daha erkene çekebiliyorlar.

ASKERLİK BORÇLANMASIYLA ERKEN EMEKLİLİK

Emeklilik konusuna ilişkin Ekrem Sarısu kendisine sorulan sorulara yanıt verdi. Posta Gazetesi Yazarı ve SGK Uzmanı Ekrem Sarısu bir erkek çalışan tarafından kendisine sorulan emeklilik sorusunu yanıtladı. 

Çalışma hayatında yer alan vatandaş sormuş olduğu sorusunda kendisine bilgiler vererek kaç yaşında emekli olacağını sordu. Çalışanın sorusu "Soru: 10 Şubat 1970 doğumluyum. SSK girişim 25 Temmuz 1992 olup 6440 gün prim ödemem var. 18 ay askerlik yaptım. Kaç ay askerlik borçlanması yapmak gerekir?" şeklinde oldu. 

SGK Uzmanı Ekrem Sarısu çalışanın askerlik borçlanmasıyla erken emekli olabileceğini ifade ederek "Cevap: Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yapmış olmalısınız. Askerlik sürenizin 430 gününü borçlanmanız halinde emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5525 gün prim ödeme ve 52 yaş şartlarına tabi olursunuz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan, borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de 52 yaşınızı dolduracağınız 10 Şubat 2022’de emekli olabilirsiniz." yanıtını verdi. 

Erkek çalışanlar askerlik borçlanması ile prim sayılarını artırabilirler. Askerliğini erken yapanlar için bu süre 18 ay, 15 ay olabiliyor. 

Emlak365.com