Askerlik Borçlanması Yapmak Emekli Maaşlarını Yükseltir Mi?

Türkiye'de çalışanların en çok merak ettikleri konuların başında emekli oldukları zaman maaşlarının ne kadar olacağı geliyor. Emekli maaşını arttırmak için askerlik borçlanması yapılır mı? Askerlik borçlanması emekli maaşlarını nasıl etkiler?

Askerlik Borçlanması Yapmak Emekli Maaşlarını Yükseltir Mi?
Türkiye'de uzun yıllar boyunca defalarca değişen bir emeklilik sistemi bulunuyor. Bu sistem gereği çalışanların kafaları dönem dönem karışıyor. Ancak merak edilen konular ne zaman emekli olunacağı ve ne kadar emekli maaşı alınacağı oluyor. Bu konuda uzmanlara sürekli soru yönelten çalışanlar aldıkları cevaplarla yollarını çizmek istiyorlar.

EMEKLİ MAAŞI NASIL ARTTIRILIR?

Emekli maaşlarının yetersiz olması nedeniyle çalışanlar emekli maaşlarını arttırabilecek uygulamaları en ince ayrıntısına kadar araştırıyorlar. Askerlik borçlanması yapılması durumunda emekli maaşlarının artıp artmayacağını merak eden çalışanlar bu soruya yanıt arıyorlar. Öncelikle bu konuda uzmanların ilk söyledikleri soru çalışanın sigorta başlangıcının ne zaman olduğu oluyor. Türkiye'de emeklilik sistemi gereği sigorta başlangıçlarının tarihi emeklilik şartlarını oldukça etkiliyor.

Askerlik borçlanması yapmak emeklilik yaşına bazı durumlarda olumlu etki yapsa da bu çalışandan çalışana değişiyor. Ancak bunun emekli maaşlarına yansımaları da oldukça farklı nitelikte gerçekleşiyor. Uzmanlar emeklilik süresini etkilemeyecek olan askerlik borçlanmasını sadece maaş artışı amacıyla yapılmasını önermiyorlar. Çalışanlarının bunu yapmaları emekli maaşlarını bekledikleri ölçüde arttırmaya yetmiyor.

ASKERLİK BORÇLANMASI EMEKLİ MAAŞLARINI NASIL ETKİLER

Bir çalışan 2021 rakamlarına göre 540 gün askerlik borçlanması yapması durumunda en az 20.606 TL ve en fazla 154.5548 TL ödeme yapıyorlar. Yalnızca emekli maaşı arttırmak için böyle bir ödeme yapmak uzmanlarca doğru bulunmuyor. Bu şekilde askerlik borçlanması ile emekli maaşları yaklaşık olarak 60-70 TL civarında artabiliyor. Ödenen tutar ise yine yaklaşık olarak 25 yılda telafi edilebiliyor. Türkiye'de ortalama yaşam süresi dikkate alındığında 25 yıl boyunca emekli maaşı alan insanların sayısı oldukça sınırlı bir rakam oluyor. Bu nedenle emekli maaşına 60-70 TL fark koyabilmek için böyle bir külfetin altına girilmesi karlı bir emeklilik yatırımı olmuyor. Bunun yerine emekli maaşlarını arttıracak başka alternatif yollar bulunuyor.

Emlak365.com
Yorumlar (0)