Asya Piyasaları Açıldı, Haftanın İlk Fiyatlaması Geldi! Dolar Kuru Kaç TL Oldu?

Yeni hafta öncesinde Türkiye ekonomisinin en önemli gündem maddesi dolar kurunun yönünün ne olacağı oldu. Asya piyasalarının işleme açılması ile dolar kurunun ilk rakamları da geldi. Dolar kuru bu hafta yükselir mi yoksa düşer mi? Dolar kuru kaç TL oldu?

Asya Piyasaları Açıldı, Haftanın İlk Fiyatlaması Geldi! Dolar Kuru Kaç TL Oldu?

Türkiye ekonomisinde geçtiğimiz hafta önemli gelişmeler yaşandı. Bu gelişmelerin etkisi ile dolar kuru yüksek seviyeden fiyatlanırken kurdaki ateş haftanın son işlem gününde bir nebze olsun söndü. Dolar kuru 8,54 TL'den başladığı haftayı 8,65 TL'den kapattı. Şimdi ise dolar kurunun yeni haftadaki istikametinin ne olacağına dair büyük bir merak başladı. 

DOLAR KURUNDA GEÇEN HAFTA

Bir önceki hafta dolar kuru Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TRT'de canlı yayın konuğu olduğu programda Temmuz ve Ağustos aylarını işaret ederen faiz indirimleri olacağını açıklamasıyla tırmanışa geçmişti. Dolar kuru bir anda 8,54 TL seviyelerinde 8,80 TL seviyelerine kadar çıkmıştı. 

Merkez Bankası bir sonraki faizlerin enflasyonun üzerinde kalacağını açıklamasıyla biraz olsun kurda gerileme yaşanmıştı. Enflasyon rakamlarının beklentilerin aşağısında gelmesi ise bu açıdan olumlu karşılanmadı ve dolardaki yüksek seyir devam etti. Hafta ise 8,65 TL'den kapandı. 

DOLAR KURU İÇİN HAFTANIN İLK RAKAMLARI GELDİ

Şimdi ise yeni haftada dolar kurunun seyrine dair ilk rakamlar gelmeye başladı. Asya piyasalarında başlayan işlemler dolar kurunun haftanın ilk fiyatını ortaya koydu. Buna göre dolar kuru hafif bir yükseliş ile haftaya başladı. Asya piyasalarında şu anda dolar kuru 8,67 TL'den işlem görmeye devam ediyor. 

Dolar kurunun gerçek görüntüsü ise Türkiye'de 7 Haziran Pazartesi sabahı piyasaların açılması ile ortaya çıkacak. Genel olarak her hafta Asya piyasalarında oluşan fiyatlaması Türk lirası aleyhine oluyor. Türkiye'de piyasaların açılması ile dolar kurunun Türkiye piyasalarındaki ilk fiyatlaması oluyor. Türkiye dışındaki gelişmelerle fiyatlanan dolar kuru Türkiye'deki gelişmelerin devreye girmesi ile denge kurulabiliyor.

DOLAR KURU YÜKSELİR Mİ?

Ekonomistlerin ortak görüşü dolar kurunun bu hafta sakin bir seyirde devam edeceği yönünde. Kurda sert hareketlenmeler beklenmezken düşüşlerin olabileceği ve 8,60 TL seviyesine kadar gerilemelerin görülebileceği ifade edildi. Ancak yaşanacak veri akışları ve dolar endeksinin gücü bu konuda belirleyici olacak. 

Yorumlar (1)
Ali can 2 hafta önce
€$doların türkiyede DÜŞMESİ ASLA BEKLENMEMELİ,DIŞARDAKİ BOŞTA GEZEN PARAYI ÇOK DÜŞÜK FAİZLE TÜRKİYEYE ÇEKEMEZSEEEK YANDI GÜLÜM KETEN HELVA