Asya Piyasaları İşleme Başladı! Dolar Kuru Kaç TL Oldu?

Yeni hafta öncesinde dolar kuruna dair ilk rakamlar Asya piyasalarından geldi. Bu hafta dolar kuru yükselecek mi? Dolar kuru kaç TL oldu?

Asya Piyasaları İşleme Başladı! Dolar Kuru Kaç TL Oldu?

Türkiye ekonomisinin güncel gelişmeleri son aylarda dolar kuru üzerinden değerlendirmeye devam ediliyor. Geçtiğimiz hafta inişli ve çıkışlı bir grafik ortaya koyduktan sonra dolar kuru 8,24 TL'den kapanmıştı. Yeni haftada ise Türk lirasının nasıl bir performans ortaya koyacağı merak ediliyor. Bu konuda ilk işareti ifade eden rakamlar geldi.

ASYA PİYASALARINDAN İLK RAKAMLAR GELDİ!

Asya piyasaların sığ işlemlerde başlayan fiyatlamalar dolar kuru için haftalık görünümü de ortaya koydu. Gelen ilk rakamlara göre dolar kurunda hafif yönlü bir yükseliş ivmesi görülüyor. Bu yükseliş ivmesinin de Türkiye'de piyasalar açıldıktan sonra dengelenmesi bekleniyor. ABD ekonomisinde meydana gelen gelişmelerden Türk lirası yararlanmaya devam ediyor.

DOLAR ENDEKSİ GÜÇ KAYBETTİ

ABD ekonomisinde geçtiğimiz hafta önemli gelişmeler yaşandı. Önce ABD Hazine Bakanı Yellen faiz artırımının bir ihtiyaç olabileceğine yönelik açıklamada bulundu. Ardından bu açıklama yine Yellen tarafından düzeltilip yanlış anlaşıldığı yönünde mesajlarla piyasalar rahatlatılmak istense de bu başarılamayarak dolar endeksi olumsuz etkilendi. Buna haftanın son günün gelen ABD işsizlik rakamları ve ABD tarım dışlı istihdam verilerinin piyasa beklentilerinin dışında gerçekleşmesi eklenince dolar endeksinde gerilemeler meydana geldi. ABD'de enflasyonist ekonomik ortam da dolar endeksinin düşüş eğilimine girmesine neden oldu.

DOLAR KAÇ TL OLDU?

Doların gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı değer kaybı yaşaması Türk lirası tarafından pozitif etki meydana getirdi. Asya piyasalarında şu anda dolar kuru 8,24 TL'den işlem görüyor. Küçük bir yükseliş meydana gelen dolar kurunda Türkiye'de piyasaların açılmasının ardından dengeleme yaşanabileceği ve dolar kurunun 8,20 TL ile 8,25 TL arasında seyredeceği belirtiliyor.

EKONOMİSTLERİN DOLAR YORUMLARI!

ABD ekonomisindeki olumsuz etkilerden yararlanan Türk lirasının haftalık net görünümü yarın sabahtan itibaren ortaya çıkacak. Ekonomistler kurda bu hafta çok ciddi hareketlenmeler beklemezken durağan bir görüntü beklediklerini son yorumlarında deklare ettiler.

Yorumlar (0)