Asya Piyasalarında Dolar Kuru Yeni Haftaya Kaç TL'den Başladı?

Türki ile ABD arasında yaşanan son gerilimin ardından dolar kurunun yeni haftaya nasıl başlayacağı merak konusu olmuştu. Türkiye'de piyasalar açılmadan önce Türk lirası Asya piyasalarında işlem görmeye başladı. Dolar kuru ne kadar oldu? Bu hafta dolar kuru yükselir mi?

Asya Piyasalarında Dolar Kuru Yeni Haftaya Kaç TL'den Başladı?

Türkiye ile ABD arasında 1915 olaylarının “soykırım”olarak nitelendirilmesinin ardından daha da artan gerilimin piyasalara nasıl yansıyacağı merak konusu olmuştu. Bu gelişmenin piyasalarda fiyatlanmasına dair ilk veriler gelmeye başladı. Türkiye'de piyasalar kapalı olmasına rağmen Asya piyasalarında işlemler başladı. Türk lirasına dair haftanın ilk verileri de Asya piyasalarından geldi. 

DOLAR KURU YAKLAŞIK YÜZDE 1'LİK KAYIPLA HAFTAYA BAŞLADI

Türk lirası geçtiğimiz hafta gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi olmuştu. Bu olumsuz görüntüye bir de artan Türkiye – ABD gerilimi de eklenince Türk lirası dolar kuru karşısında yeni haftaya da değer kaybı yaşayarak başladı. Türk lirasının yeni haftaya ilişkin gelen ilk verilerine göre yaklaşık yüzde 1'lik bir kayıp meydana geldi. 

DOLAR KURUNDAN YENİ HAFTANIN İLK RAKAMLARI GELDİ

Asya piyasalarında fiyatlanan dolar kuruna göre dolar şu anda 8,44 TL'den işlem görüyor. Dolar kuru yarın sabah Türkiye'de piyasaların açılması ile gerçek pozisyonunu bulacak ancak yeni haftada kurun yönünün yine yükseliş olduğu ortaya çıktı. Asya piyasalarından gelen ilk rakamların ardından çeşitli mücahalelerle dolar kurunun bir miktar baskı altına alınması bekleniyor. 

DOLAR KURU YÜKSELİR Mİ?

Dolar endeksinde gerilemenin olmasından dolayı Türk lirasının sert bir değer kaybı ile karşı karşıya kalmadı. Endeks güçlü olmayınca dolar kurunun seyri de sınırlı seviyede kaldı. Türk lirası için olumlu olan bu görüntünün yaşanacak ekonomik ve siyasal gelişmeler karşısında negatif durumu pozife çevirme avantajı da bulunuyor. Merkez Bankası'nın bu hafta atacağı adımlar çok kritik bir işlev görecek. Merkez Bankası piyasaları istediği gibi yönelndirebilmesi durumunda dolar endeksinin gerilemesini dolar kurunda düşüşe çevirme imkanı olacak.

Yorumlar (0)