Asya Piyasalarında Fiyatlanmaya Başlayan Dolar Kuru Kaç TL Oldu?

Türk lirasının yeni haftaki performansına dair ilk veriler Asya piyasalarından geldi. Asya piyasalarındaki ilk işlemlere göre Türk lirası dolar kuru karşısında haftaya değer kaybı ile başladı. Dolar kuru kaç TL oldu?

Asya Piyasalarında Fiyatlanmaya Başlayan Dolar Kuru Kaç TL Oldu?
Yeni haftanın başlangıcında Türk lirasının dolar kuru karşısında nasıl bir yön belirleyeceği herkes tarafından merak ediliyordu. Asya piyasalarında sığ işlemlerde Türk lirasında haftanın ilk verileri belli oldu. Türkiye'de piyasaların kapalı olması nedeniyle Asya piyasalarındaki veriler dolar kurunun haftalık pozisyonu için oldukça büyük bir işaret verebiliyor. Bu nedenle yatırımcılar yeni hafta başlamadan Asya piyasalarındaki fiyatlamalara önem veriyorlar.

DOLAR KURU ASYA PİYASALARINDA FİYATLANMAYA BAŞLANDI

Asya piyasalarından gelen ilk veri akışına göre Türk lirası dolar kuru karşısında değer kaybı yaşadı. Geçtiğimiz haftayı 8,15 TL seviyesinden kapatan dolar kuru şu anda Asya piyasalarında 8,18 TL'den işlem görüyor. Haftanın başlangıç rakamlarında dolar karşısında yüzde 0,32 değer kaybeden Türk lirasının bu görünümünü pozitife çevirebilecek mi şeklindeki soruya cevap aranıyor.ENFLASYON RAKAMLARI YÖN VERECEK

Dolar kuru için ana görünüm ise Türkiye'de yarın sabah piyasaların açılması ile ortaya çıkacak. Saat 09:00'da işleme başlayacak olan piyasa dünyadaki para piyasalarındaki gelişmelere bağlı olarak fiyatlanacak. Ayrıca yarın Türk lirası için çok kritik bir gün olacak. Türkiye İstatistik kurumu (TÜİK) tarafından Mart ayına ilişkin enflasyon rakamları açıklanacak. Piyasa beklentilerine göre enflasyon rakamlarında yükseliş meydana gelecek. Bu yükselişin de dolar kuru üzerinde etkisi olması beklenirken kurun yükselmesine dair düşünceler hakim olmaya başladı. Dolar kurundaki yükselişin şiddeti ise enflasyon rakamlarına ile beklentilerin örtüşüp örtüşmeyeceğine göre belli olacak.

MERKEZ BANKASI DOLARA MÜDAHALE EDECEK Mİ?

Öte yandan Türk lirası dolar kuru karşısında haftaya değer kaybı ile başlarken Merkez Bankası'nın da hamlelerini 5 Nisan 2021 Pazartesi günü yapması bekleniyor. Piyasanın Merkez Bankası tarafından fonlanabileceği ve bu şekilde dolar kurunun baskılanabileceği ekonomistlerce dile getiriliyor. Bu işlemlerin dolar kuru üzerinde ne kadar etkili olabileceği hakkında ise net olarak bir görüş ifade edilemiyor.
Yorumlar (0)