Asya Piyasalarında İşlemler Başladı, Dolar Kuru Açılış Fiyatı Belli Oldu! 1 Dolar Yeni Haftada Kaç TL Oldu?

Yeni haftanın ilk dolar kuru rakamları geldi. 31 Mayıs 2021 Pazartesi günü Türkiye'de piyasalar henüz resmi olarak açılmazken Asya piyasaları ise aradaki saat farkından dolayı işlemlere başladı ve Türk Lirası / Dolar kuru için ilk rakamlar da belirlenmiş oldu. Dolar kuru yeni haftaya nasıl başladı, 1 dolar kaç TL oldu, dolar düşecek mi, yükselecek mi, son durum ve yön ne?

Asya Piyasalarında İşlemler Başladı, Dolar Kuru Açılış Fiyatı Belli Oldu! 1 Dolar Yeni Haftada Kaç TL Oldu?

Son dönemde hem iç piyasada yaşanan olaylar hem de dış piyasada yaşanan olaylardan olumsuz bir şekilde etkilenen Türk Lirası negatif ayrışmaya devam ederken değer kaybı hızlanmıştı. Özellikle de Cuma gününü son derece sıkıntılı bir şekilde geçiren ve bir ara 8,60 TL seviyesini test ederek tarihi rekorunu geliştiren dolar kuru için yeni haftadaki ilk rakamlar da merak konusu olmuştu. 

DOLAR KURU YENİ HAFTAYA NASIL BAŞLADI, 1 DOLAR KAÇ TL OLDU?

Dolar kuru yeni haftaya da ne yazık ki yükseliş yönlü olarak başladı ve Türk Lirası değer kaybetmeye devam etti. Hem iç piyasada açıklanan ekonomik veriler hem de siyasi gelişmelerden olumsuz etkilenen Türk Lirası, yurt dışında meydana gelen ekonomik dalgalanmalardan da negatif yönde ayrıştı ve değer kaybını sürdürdü. 

Yeni haftanın ilk açılış fiyatları Asya piyasalarından gelirken dolar kuru Türk Lirası karşısında değer kazanmayı sürdürdü. An itibari ile Asya piyasalarında dolar kuru 8,5672 TL seviyesinden işlem görmeye başladı.

DOLAR KURU NEDEN YÜKSELDİ, YÜKSELİYOR, YÜKSELMEYE DEVAM EDER Mİ?

Cuma günü kapanış öncesi 8,61 TL seviyesine kadar yükselen dolar kuru tarihi rekorunu geliştirmiş ve bir üst kademeye taşımayı başarmıştı. Dolar kurunda yaşanan yükselişin ana nedeni Haziran ayında dolar ödemesi olan şirketlerin yoğun alıma geçmesi olarak gösterilirken yine açıklanacak olan enflasyon rakamlarının beklentinin üzerinde çıkacağı yönündeki açıklamalarda etkili oldu. 

Başta FED olmak üzere düşük faiz söylemlerinin negatife dönmesi, enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş sonrası faiz oranlarında beklenenden önce yükselişe gideceği yönündeki söylemler, açıklanan ekonomik verilerin olumsuz çıkması ve yeni destek paketlerinin askıya alınması da Türk Lirası'nın da aralarında olduğu gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini olumsuz etkiledi. 

Türkiye'de tüm bu gelişmelere ek olarak erken seçim söylemlerinin artması, yaşanan siyasi çalkalanmalar ve Mayıs ayı enflasyonu rakamlarının yine beklentilerin üzerinde yüksek çıkacağı tahminleri de dolar kurundaki yükselişi destekledi.

Yorumlar (0)