Asya Piyasalarından Dolar Kurunun Yeni Haftada İlk Rakamları Geldi! Dolar Kaç TL Oldu?

Dolar ile Türk lirasının fiyatlamasının yeni haftada nasıl olacağına dair büyük bir merak yaşanırken finans piyasalarını harekete geçiren ilk rakamlar geldi. Asya piyasalarının işleme başlaması ile dolar kuru da fiyatlanmaya başladı. Dolar kuru yeni haftada ne kadar olacak? Dolar kuru kaç TL oldu?

Asya Piyasalarından Dolar Kurunun Yeni Haftada İlk Rakamları Geldi! Dolar Kaç TL Oldu?

Türkiye ekonomisi yine hareketli bir haftaya hazırlanıyor. Dolar karşısında Türk lirasının fiyatlanması tüm vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Türkiye'yi yakından etkileyen dolar fiyatlamasına ilişkin yeni hafta öncesinde beklentiler de belli oldu. Ekonomistlere göre dolar karşısında Türk lirasının yeni haftada karışık seyirde ilerlemesi bekleniyor. Dolar kurunda yükjselişlerin ve düşüşlerin olmasının beklendiği yeni hafta öncesinde ise Türkiye dışından ilk rakamlar geldi.

HAFTANIN İLK RAKAMLARI BELLİ OLDU

Dolar kuru geçtiğimiz haftayı 8,4135 TL gibi yüksek bir seviyede kapatmıştı. Yeni haftada seyrin nasıl olacağı ise merak ediliyordu. Asya piyasalarında yeni haftanın işlemlerinin başlaması ile dolar ve Türk lirası fiyatlaması da başladı. Gelen ilk rakamlara göre dolar kuru haftaya sönük bir düşüş trendiyle başladı. Dolar kuru şu anda 8,4028 TL'den fiyatlanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftanın kapanış fiyatına göre dolar kurunun şu andaki düşüşü yüzde 0,05 oranında oldu. 

Dolar kurunun asya piyasalarındaki sığ işlemlerle fiyatlamasının Türkiye piyasalarına yansıması yarın sabah saatlerinde Türkiye'de piyasaların açılması ile ortaya çıkacak. Genellikle her hafta asya piyasalarında dolar kuru haftaya hafif bir yükselişle başlar ve Türkiye'de piyasaların açılması ile bir dengeleme hareketi meydana gelir. Ancak yükseliş oranı sert olursa bu seviyenin dengelenmesi için ekstra veri akışlarına ihtiyaç olur. Şimdi ise dolar kuru haftalardır ilk defa yeni haftaya düşüşle başladı. 

SELÇUK GEÇER DOLAR YORUMU

ABD ekonomisinde meydana gelen gelişmeler dolar karşısında Türk lirasının zayıflayacağına dair bir algıyı ortaya koydu. Konu hakkında ekonomis Selçuk Geçer değerlendirmelerde bulunarak, “Dolar endeksinde meydana gelen düşüşler Türk lirasına olumsuz yansıyacaktır. Normal şartlar altında olumlu yansımalı. Ancak bu düşüşler olası bir faiz artırımı veya varlık alımlarına dair yeni bir karar anlamına gelebilir ABD tarafında. Bu da bizim gibi ülkelerden yabancıların para çıkışı yapmalarına neden olabilir. Bu risk Türk lirasının elini zayıflatıyor.” yorumunu yaptı. 

Not: Haberimizde yer alan tüm veriler ve yorumlar bilgilendirme amacıyla kullanılmıştır. Burada geçen ifadelere göre yatırım kararı alınmamalıdır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesinde bulunulmamıştır. 

Yorumlar (0)